Jurkowska DorotaAbsolwentka - 1998 r.

Urodziła się w Lublinie. Studia z historii sztuki ukończyła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 2005 roku. W kolejnych latach podjęła studia podyplomowe związane z obszarem wspomagania rozwoju - głównie dzieci i młodzieży. Najpierw w Wyższej Szkole Społeczno- Ekonomicznej w Warszawie w 2009 roku, uzyskując tytuł terapeuty SI, a w roku 2010 ukończyła na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie oligofrenopedagogikę. Pracowała z dziećmi i młodzieżą w lubelskich ośrodkach terapeutycznych oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym Nr 2 w Lublinie. Od pierwszego roku studiów w KUL należy do Międzynarodowego Ruchu Wiara i Światło, do którego należą osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodziny i przyjaciele.

Dorota Jurkowska o sobie: mam świadomość, że otrzymałam talent, który - mówiąc językiem biblijnym - zakopałam na 12 lat! Nie planowałam tych pejzaży. Jednak czasem marzyłam o tym, że namaluję inaczej niż inni malarze, „po swojemu", piękno otaczającego mnie świata i podzielę się malarsko tęsknotami serca, przestrzenią malutkich i olbrzymich marzeń, które się jednak spełniają. Jestem malarką z natchnienia. Nie mogę nic namalować, jeśli ta „siła tchnąca" nie ogarnie mnie tak, że chcę podzielić się tym, co było tak piękne, że aż fizycznie czuję, jak bardzo za tym tęsknię. Nie mogę wiedzieć, na ile odbiorca jest w stanie przeżyć cos swojego patrząc na ten mój zachwyt i na ile jest w stanie zatęsknić za swoim Wołyniem i Rajem Utraconym. Moje obrazy to moje całe życie. Wszystkie jego etapy. Oprócz natchnienia i czysto materialnego wymiaru przestrzeni twórczej, czyli farb, płócien pędzli, terpentyny i oleju lnianego oraz ciszy i odpowiedniego światła, potrzebny jest czas. Czas, który trzeba podzielić na pracę zawodową, sen, jedzenie, mycie, spotkania, telefony, czytanie książek...i malowanie!. Warunkiem sine qua non jest wewnętrzny spokój. Mi się najlepiej maluje, kiedy tęsknię, kiedy marzę, kiedy planuję, kiedy się cieszę, kiedy mam spokój i ciszę. Inspiruje mnie otaczający mnie świat, ludzie, którzy są w moim życiu obecni.

Maluję, bo w ten sposób mogę powiedzieć coś ludziom mówiącym różnymi językami, w języku uniwersalnym, jakim jest sztuka.

Przypisy:

• WERNISAŻ - "MIĘDZY NIEBEM A ZIEMIĄ" - DOROTA JURKOWSKA- BRAMA TRYNITARSKA - LUBLIN [W:] You Tube [on-line]. [dostęp 2014.05.12] http://www.youtube.com/watch?v=sUQKXnLtBI0

aktualizowano wpis: 2017.05.12

Galeria Absolwenta| Powrót do strony głównej ZSP|