Słomianowska JolantaAbsolwentka - 1970 r.

Urodziła się w 1950 r. Ukończyła Warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 1976 r. Studiowała rzeźbę w pracowniach prof. Stanisława Kulona i prof. Tadeusza Łodziany. Specjalizacja -medalierstwo w pracowni prof. Zofii Demkowskiej.

Pracuje twórczo w dziedzinie rzeźby i medalierstwa. Ma w swoim dorobku realizacje monumentalne, medale unikatowe wykonywane techniką odlewu oraz medale bite stemplem w Mennicy Państwowej w Warszawie. Prezentuje swoje prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. W 1992 r. wystawa indywidualna w Muzeum Historii Miasta Lublina. Do najważniejszych wystaw zbiorowych w kraju należą: "Przeciw wojnie" - Majdanek 88, III i IV Ogólnopolska Wystawa Medalierstwa "Tendencje i twórcy" - BWA Toruń 87; "Zofia Demkowska i jej uczniowie" - Muzeum w Białej Podlaskiej 1989; "Medalierstwo lat 80-tych" - Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu 1991; "Wschodni Salon Sztuki" - Lublin 1993. Udział w kilku wystawach za granicą: VII Międzynarodowe Biennale "Sport w sztukach pięknych" - Barcelona '79; Salon "Art sacre" - Paryż 1980; Międzynarodowe Wystawy Medalierstwa: "FIDEM 90" - Helsinki, "FIDEM 92" - Londyn, "FIDEM 94" - Budapeszt.

Jest członkiem F.I.D.E.M. (Federation Internationale de la Medaille). Od 1990 r. bierze udział w wystawach tej organizacji. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz kolekcjach prywatnych krajowych i zagranicznych, między innymi w Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Lubelskim w Lublinie, Muzeum Mennicy Państwowej w Warszawie, Muzeum w Watykanie, American Numismatic Association w Colorado Springs.

Bibliografia:

• Jolanta Słomianowska [W:] MDK2 [online]. [dostęp 2011.12.28] http://www.mdk2.lublin.pl/tworcy/Jolanta.Slomianowska/

• Słomianowska Jolanta [W:] ZPAP/Okręg Lublin [online]. [dostęp 2011.12.28] http://www.zpaplublin.pl/index.php/czlonkowie/327-somianowska-jolanta

Linki zewnętrzne:

• Wystawa rzeźbiarska Jolanty Słomianowskiej [online]. [dostęp 2015.01.12] http://liceumplastyczne.lublin.pl

Galeria Absolwenta

fot.1

fot.2

fot.3

fot.4Podpisy zdjęć:

  • fot. 1 - Jolanta Słomianowska
  • fot. 2 - Małe formy rzeźbiarskie
  • fot. 3 - Małe formy rzeźbiarskie
  • fot. 4 - Małe formy rzeźbiarskie
aktualizowano wpis: 2015.01.12

zobacz także inne prace Absolwenta w Galerii Nauczycieli| Powrót do strony głównej ZSP|