Biblioteka Zespołu Szkół Plastycznych   ul. Muzyczna 10A   20-612 Lublin  tel. (081)532-72-39
  Wydarzenia

 

 


Galeria Norwid

 

Wystawa Pani Dyrektor Krystyny Głowniak

Dnia 13 stycznia 2006 roku w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2, w Galerii "Po Schodach", przy ul. Bernardyńskiej 14a odbyła się promocja książki Katarzyny Więcławskiej "Zmartwychwstałe miasteczko ... Literackie oblicza sztetł" i wystawa prac plastycznych "Miasteczko" Pani Dyrektor Krystyny Głowniak. Lubelska malarka nie tylko wprowadziła uczestników w świat własnej twórczości, ale również zaprezentowała książkę i postać tragicznie zmarłej autorki. O Katarzynie Więcławskiej i jej pracy doktorskiej opowiadała także jej promotorka Pani Prof. Monika Adamczyk-Garbowska.
Tej uroczystej imprezie towarzyszyły: koncert w wykonaniu solistek (Agata Królikowska, Edyta Caboń, Kaya Mianowana, Magdalena Skiba) z Pracowni Muzycznej, pod kierunkiem Mariana Pędzisza i Piotra Gawryjołka oraz pieśni
i piosenki żydowskie w wykonaniu zespołu instrumentalnego "Z Szerokiej".

O miasteczkach Krystyny Głowniak

Autorka przedstawiła cykl postaci inspirowanych architekturą małych miasteczek opisywanych w prozie Bruno Schulza. Mistyfikacja przestrzeni, nastrojowa kolorystyka, apologia brzydoty, postacie wytworzone poza czasem stworzyły atmosferę bliską naszemu miastu, co znajduje odbicie w wielu detalach
i konstrukcjach domów na Starym Mieście i ulicach wokół niego.
  Autorka - malarka, ale i historyk sztuki poszukuje tych szczegółów, które dzisiaj są dla nas często niezrozumiałe, przypominają o świecie, który przeminął, ale został utrwalony w literaturze, dziełach plastycznych
i fotograficznych.

uczennice ZSP w Lublinie: od lewej Paulina Brzezińska, Izabela Wrzos, Laura Dziedzic.

uczennice ZSP w Lublinie: od lewej Katarzyna Michocka, Agata Strug, Natalia Wacławik.

Krystyna Głowniak (malarka,  wicedyrektor Zespołu Szkół Plastycznych w Lublinie, nauczyciel języka polskiego i historii sztuki).

od prawej: Grażyna Hryniewska-Kalicka (redaktor naczelna czasopisma "Uroda Zycia", Marta Kliczka i Krystyna Głowniak.

uczniowie ZSP w Lublinie: Tomasz Krzpiet (tegoroczny maturzysta) i Sara Janowska.

Pani Dyrektor Krystyna Głowniak ze swoimi uczennicami.

Krystyna Głowniak i Marta Kliczka (dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie, organizator uroczystości).

Ewa Dumkiewicz-Sprawka (dyrektor Wydziału Oświaty
i Wychowania Urzędu Miasta Lublina) i Marta Kliczka.

Mirosław Jarosiński (inspektor Wydziału Oświaty
i Wychowania Urzędu Miasta Lublina).

koncert w wykonaniu solistek z Pracowni Muzycznej, pod kierunkiem Mariana Pędzisza
i Piotra Gawryjołka.


- do góry -

Koncerty kolęd i pastorałek

W dniach 26 i 27 stycznia 2006 roku odbyło się wspólne kolędowanie uczniów Szkoły Podstawowej nr 50 i Zespołu Szkół Plastycznych w Lublinie. W ich wykonaniu można było usłyszeć wiele różnorodnych kolęd oraz pastorałek, znanych i mniej znanych... Odbyły się dwa koncerty na terenie naszego miasta. Pierwszy - w Szkole Podstawowej nr 50 dla dzieci, pracowników i zaproszonych gości, wśród których licznie dopisali babcie oraz dziadkowie. Drugi występ miał miejsce w Domu Opieki Społecznej "Betania", a jego odbiorcami byli pensjonariusze i pracownicy tego ośrodka.
Zimowy klimat wspólnego kolędowania udzielił się wszystkim obecnym, którego chwile na długo pozostaną w naszej pamięci.

W koncercie wystąpili uczniowie:
ˇ ZSP w Lublinie: Paulina Brzezińska, skrzypce (klasa II gimnazjum), Beata Wądołowska, śpiew i gitara (klasa II liceum), Miłosz Kasiura, gitara (klasa III gimnazjum) / pod kierunkiem Elżbiety Marut-Kargul,
ˇ SP 50 w Lublinie: Klasa II a / pod kierunkiem Pani Alicji Józenko,
ˇ SP 50 w Lublinie: Klasa II b, Elżbieta Gabryel, skrzypce / pod kierunkiem Pani Bogusławy Łukasik.

zobacz galerię zdjęć


- do góry -

Rok Łopacińskiego

Rok 2006 jest rokiem Hieronima Łopacińskiego w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego. W związku z 100. rocznicą śmierci Patrona i zbliżającą się 100. rocznicą utworzenia Biblioteki w 2007 roku, ogłosiła ona różnorodny i bogaty program tegorocznych uroczystości.
(zobacz: http://hieronim.wbp.lublin.pl/wbp/roklopacinskiego.htm)
Dnia 31 marca br. do naszej Szkoły zaprosiliśmy Dyrektora WBP w Lublinie, Pana Dyrektora Zdzisława Bielenia, który spotkał się z uczniami w celu wygłoszenia prelekcji poświęconej życiu i działalności Hieronima Łopacińskiego.

Łopaciński Hieronim (1860 - 1906)

nauczyciel, językoznawca, etnograf, historyk, bibliofil

Jego niezwykle bogaty księgozbiór, z najbogatszą w tym okresie kolekcją lublinianów z XVII-XIX w., stał się zaczątkiem obecnej biblioteki wojewódzkiej, która działa od ponad 90 lat. Nie ma chyba mieszkańca Lublina, który przynajmniej raz w życiu nie skorzystałby z zasobów biblioteki im. Hieronima Łopacińskiego, który by w dzieciństwie nie "chodził do Łopaty".
(zobacz więcej: http://miasta.gazeta.pl/lublin/1,35642,182701.html)

W dniu 9 października 2006 roku uczniowie z klasy 5b pod opieką Pani Profesor Jolanty Jarosińskiej odwiedzili Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w celu obejrzenia wystawy pod tytułem: "HIERONIM ŁOPACIŃSKI 1860-1906. W 100-LECIE ŚMIERCI PATRONA BIBLIOTEK". Młodzież miała okazję zapoznać się z sylwetką tego wybitnego uczonego, bibliofila, językoznawcy, etnografa i regionalisty zasłużonego dla lubelskiej kultury i życia społecznego

Oto kilka fotek z tej wystawy:

Autor zdjęć - Paweł. D. Znamierowski

zobacz więcej


- do góry -

Dzień Otwartych Drzwi Szkoły

Słoneczny i ciepły 21 kwietnia 2006 roku był dla Zespołu Szkół Plastycznych dniem otwartych drzwi dla wszystkich, którzy chcieli zobaczyć naszą placówkę od wewnątrz oraz zapoznać się z jej różnorodną i bogatą ofertą edukacyjną. Licznie przybyli uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjów, a także ich rodzice. Już przy samym wejściu witała ich młodzież z klasy II A liceum, która oprowadzała naszych gości po salach lekcyjnych przedmiotów ogólnokształcących i pracowniach artystycznych, gdzie można było zobaczyć uczniów oraz nauczycieli w trakcie nauki, a także pracy. Do obejrzenia były też: aula widowiskowa, sala gimnastyczna, siłownia, galeria wystawiennicza, zielone ogrody i biblioteka. Można było również podziwiać oprócz stałych eksponatów, prace artystyczne tegorocznych maturzystów.
Tym razem, również przybyli do nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 50
w Lublinie. Dzieci z klasy II A pod opieką swojej wychowawczyni Pani Alicji Józenko przemierzały długie korytarze szkolne, aby dotrzeć do swoich ulubionych miejsc, znanych im z poprzednich wizyt. Wspólnie z Panią Dyrektor Krystyną Głowniak i licealistką omawiałyśmy poszczególne "dzieła artystyczne", tak aby nasi odbiorcy jak najwięcej skorzystali z tej wizyty. Uczniowie jak zawsze przystanęli przy dwóch dużych popiersiach Kardynała Stefana Wyszyńskiego wyrzeźbionych w glinie i odlanych w gipsie z okrzykiem, że rozpoznali patrona swojej szkoły.

zobacz galerię zdjęć


Galeria Norwid - szkolne forum sztuki

W dniu 3 października 2006 roku w Zespole Szkół Plastycznych, w Galerii Norwid odbył się wernisaż, na którym zaprezentowane zostały prace malarskie Marka Mazanowskiego. Uroczystego otwarcia wystawy dokonali Pani Dyrektor Teresa Świerbutowicz i Pan Profesor Waldemar Szysz (opiekun artystyczny Galerii Norwid).


Marek Mazanowski
urodził się pierwszego stycznia 1955 roku w Lublinie. Studiował na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej, na kierunku Wychowanie Plastyczne. Od 1984 roku pracuje na UMCS jako nauczyciel akademicki w Zakładzie Malarstwa . Od 1981 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Okręgu Lubelskiego. Uprawia głównie malarstwo, także rysunek i fotografię. Brał udział w ponad 50 wystawach i konkursach w kraju i za granicą. Otrzymał kilka nagród i wyróżnień.

Autor zdjęć - Teresa Świerbutowicz

Oto w jaki sposób scharakteryzował twórczość artysty Sławomir Toman:
" ...Obrazy Mazanowskiego są dobrym przykładem wyważenia proporcji między formą i treścią. Perfekcja środków malarskich jest porażająca. Sugestywność przedstawienia poszczególnych przedmiotów ujawnia talent i doświadczenie malarza. Jeśli jednak przebijemy się przez tę formalną zaporę dotrzemy do pokładów treści i znaczeń, które cierpliwie tu na nas oczekują."*

Oto przykładowe prace artysty:

 

Wszystkich zainteresowanych i miłośników malarstwa zapraszamy do obejrzenia wystawy do dnia 26 października 2006 roku.
   W tym czasie będzie można również zobaczyć poplenerową wystawę malarską uczniów szkoły z Muzeum Wsi Lubelskiej. Prace te prezentowane są w holu szkoły.

Oto kilka zdjęć z wystawy poplenerowej:

Zestawienie obu wystaw zachęca do stawiania problemów dydaktycznych .....

*Marek Mazanowski, In focus.[Katalog z wystawy. Projekt graf. Sławomir Plewsko; zdjęcia Marek Mazanowski. Lublin 2006].


- do góry -