Adres do korespondencji

Publikacja
do ZSP

Tadeusz Mysłowski
- absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem). Studiował malarstwo pod kierunkiem Prof. Wacława Taranczewskiego oraz litografię u Prof. Konrada Srzednickiego, byłego asystenta Leona Wyczółkowskiego i Władysława Skoczylasa. Od 1970 roku mieszka w Nowym Jorku. W swojej twórczości posługuje się fotografią, uprawia malarstwo, rzeźbę, grafikę i instalację.

zobacz biografię artysty - plik .pdf

Brama Grodzka - college
Tadeusz Mysłowski

,,Niełatwo jest wkraczać w rejony własnej biblioteki wspomnień. Odwiedzając Lublin, szczególnie budynek Bramy Grodzkiej, w którym w latach 60-tych mieściło się Liceum Plastyczne ożywa we mnie cała sfera wspomnień z nim związanych. To tu przecież dokonała się krystalizacja mojej artystycznej wrażliwości, to tu przeżyłem swoje pierwsze niepokoje i porażki.
Tłem tego wszystkiego była wyjątkowość i tajemniczość tego budynku, który sam w sobie był i jest reliktem, swoistą enklawą minionej epoki Ukrył w sobie światy, które pragnąłem poznać i odtworzyć. Zawsze wkraczając w jego grube mury czułem jego specyficzne ciepło. W wąskich korytarzach wręcz fizycznie można było otrzeć się o innych ludzi, uczniów i profesorów, którzy budowali naszą ciekawość na życie i sztukę.

Jedna osoba szczególnie ostro rysuje się w moich wspomnieniach - prof. Eugeniusz Baranowski. To on potrafił niestrudzenie rozbudzać moją artystyczną wrażliwość. To on zbudował we mnie etyczne fundamenty dla mojej sztuki. Dzięki niemu wyruszyłem na otwartą drogę Via Lublin, Kraków, Paryż, Nowy Jork - przed siebie.
     Z wdzięczności dla niego i Liceum, którego byłem uczniem dedykuję moją skromną wystawę".

Nowy York

Eugeniusz Baranowski na tle własnej twórczości - zobacz pracę

fot. Tadeusz Mysłowski

Tadeusz Mysłowski, jako honorowy gość uroczystości związanych z jubileuszem 70-lecia Szkoły obchodzonej w dniu 14 października 1999 roku w budynku PLSP przy ulicy Muzycznej 10a w Lublinie poprzez swoją indywidualną wystawę przypomniał przede wszystkim sylwetkę wybitnego pedagoga oraz artysty, nauczyciela rzeźby i dyrektora szkoły - Eugeniusza Baranowskiego, a także podkreślił silne związki z lubelskim plastykiem oraz dobre wspomnienia z miejscem, którego historię stworzyli swoim życiem, pracą.... ludzie - przede wszystkim nauczyciele i uczniowie. Właśnie tutaj Tadeusz Mysłowski, jako młodzieniec stawiał pierwsze artystyczne kroki - i choć jeszcze bardzo nieśmiałe - to już zdradzające dużą wrażliwość i wielki potencjał twórczy.

Wystawa składała się z części retrospektywnej, w której autor zaprezentował swoje prace z okresu edukacji w szkole plastyczne, z 1959 rokuj. Pozostała ekspozycja dotyczyła twórczości z czasów New York.

zobacz galerię fotografii
z wystawy i uroczystości - link

zobacz spis fotografii
z wystawy i uroczystości - link

Niektóre z fotografii zamieszczone w galerii pochodzą z portalu ,,nasza klasa miejsce spotkań" http://nasza-klasa.pl/ za opublikowanie i udostępnienie, których serdeczne dziękujemy.

Tadeusz Mysłowski jest autorem wielu indywidualnych oraz zbiorowych wystaw, a także laureatem licznych, prestiżowych nagród. Oto kilka przykładów z bogatego dorobku artysty.

Polskie awangardy - wystawa
w Muzeum Matissea 2006 we Francji - instalacja pt. ,,W kierunku geometrii organicznej".

Towards Organic Geometry
163 selected photo-processed images, unbound in a slip cover, printed on Japanese paper.
1972 - 1994
Size: 11 x 12 1/2 inches each
28 x 32 cm each
Installation dimensions variable

Installation image:
Musée Matisse, Avant-Gardes Polonaises, Dialogues Historiques, Depuis Malevitch, 2006

New York Composites
Carpenter+Hochman1986

Light Cross for Echigo-Tsumari Art Triennial 2000 Japan

fot. ze strony:

Nagrody regulaminowe MTG Kraków 2009
On i ona. Odnowa
drzeworyt 205 × 170 cm

fot. Irena Hochman

Shrine (1999) - Miejsce Pamięci Bezimiennej Ofiary.
Instalacja Shrine prezentowana
w baraku nr 47 na Majdanku
w Lublinie. Tworzy ją symboliczna kompozycja plastyczna (50 kul wykonanych z drutu kolczastego, księga pamięci 50 narodów).

EXHIBITIONS
pobierz plik .pdf