Boguski Witold(1878—?)

Urodził się w 1878 roku, nauczyciel, absolwent ASP w Krakowie, malarz, okazyjnie recenzent wystaw plastycznych, meloman, fotograf - amator. W Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku w Lublinie uczył przedmiotów kierunkowych: malarstwa i rysunku.

W 12 numerze „Przeglądu Lubelsko-Kresowego” z maja 1925 roku opublikowano pierwsze lotnicze zdjęcie fragmentu miasta Lublina jego autorstwa.

Ireneusz J. Kamiński w książce „Życie artystyczne w Lublinie 1901-1926” pisze: "Otóz, jest to panorama Lublin z lotu ptaka, na której w górnej części widnieje całe Stare Miasto z wyraźnym schematem koncentrycznej zabudowy poprzedzone jasnymi plamami Bramy Krakowskiej i fasady katedry, a ponadto w części dolnej Krakowskiego Przedmieścia z przecznicami, nitka ul. Bernardyńskiej i plac (obecnie Wolności) z nie istniejącą dziś wiezą ciśnień. Jakość techniczna poczerniałej fotografii pozostawia wiele do zyczenia, ale nie w tych rejonach, lecz w okolicznościacj jej wykonania "z lotu ptaka" poszukujemy osobowości panoramy. Czy Boguski zrobił zdjecia dla własnej satysfakcji, czy tez na zlecenie redakcji Przeglądu? Czy wzbił się balonem, co mało prawdopodobne, czy samolotem z lubelskiej fabryki Arkuszewskiego, co z kolei było niebezpieczne, jako ze aparaty te okazały się zawodne i niedawno pogrzebały dwóch pilotów pod swoimi szczątkami?! Na takie pytania nikt juz przeciez dzisiaj nie odpowie. Poprzestańmy więc na stwierdzeniu, ze pierwsze w prasie lubelskiej zdjęcie lotnicze fragmentu miasta wykonał nie jakiś futurystyczny adorator nowoczesnej techniki, lecz artysta wykształcony w czasach powozów konnych, miesiącami malujący śledzie na talerzu i tajemniczo oświetlone wnętrze z samotnym wirtuozem...".

Bibliografia:

• Zdjęcia z historią [W:] LUBLIN PAMIĘĆ MIEJSCA [online]. [dostęp 2012.01.02] http://tnn.pl/pm,2572.html

• Doroszewski J., Szkolnictwo miasta Lublina w latach 1918-1939. Lublin, 2004, s. 135

Galeria Nauczyciela

fot.1Podpisy zdjęć:

  • fot. 1 - Panorama fragmentu miasta Lublina z lotu ptaka; źródło pochodzenia: "Przegląd Lubelsko-Kresowy", nr 12, rok 1925 [W:] PAMIĘĆ MIEJSCA TNN.PL [online]. [dostęp 2012.01.02] http://www.tnn.pl/ikonopis.php?idz=1853LUBLIN
dodano wpis: 2012.01.02


| Powrót do strony głównej ZSP|