Uczniowie ZSP w czasie wizyty Jana Gehla w Lublinie

Październikowa wizyta Jana Gehla w naszym mieście była ważnym wydarzeniem. Jan Gehl – duński urbanista, projektuje miasta zorientowane na człowieka. Tam gdzie, przestrzenie publiczne są wymarłe, gdzie samochody zdominowały ulice – miasta nie są przyjazne dla mieszkańców. Swoje tezy J. Gehl głosi od dawna i wciela w życie projektując przestrzenie w Kopenhadze, Nowym Jorku czy Melbourne. Do Lublina przybył z promocją najnowszej książki – „Miasto dla ludzi”. W środę część naszych uczniów uczestniczyła w wykładzie urbanisty na UMCS, w czwartek pomagali organizacyjnie w przygotowaniu spotkania z Gehlem dla grup nieformalnych, a w piątek, od rana pracowali przy instalacji towarzyszącej „Pierwszemu krokowi”, czyli wprowadzeniu do projektu „Miasto dla ludzi” Fundacji Tu Obok. Był to też ostatni punkt wizyty Jana Gehla w naszym mieście. Wszystkim serdecznie dziękuję. Nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę na zewnątrz, a ja słyszałam same pochwały dla ich pracy i zaangażowania.

#gallery-1 { margin: auto; } #gallery-1 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 25%; } #gallery-1 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-1 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

Agnieszka Giecko 4A LP

To jest mój rysunek, interpretacja fragmentu mojego miasta. Od rana nie zwracając uwagi na zdecydowanie za niską temperaturę wraz z zespołem aktywistów, architektów i przyjaciół ze szkoły zajmowaliśmy się rozłożeniem przed lubelskim ratuszem instalacji będącej częścią projektu „Rok Jana Gehla ” oraz zwieńczeniem jego wizyty w naszym mieście. Nosiliśmy trawę, walczyliśmy podczas czyszczenia stolików i krzeseł ze szronem a nawet lodem oraz cierpliwie odpowiadaliśmy na pytania a co to ? a po co to ? a czy to na sprzedaż ? a dlaczego i skąd ? Efekty można sprawdzić do poniedziałku w Lublinie przed ratuszem, naprzeciwko Bramy Krakowskiej, ale nie o tym, o rysunku , rysunku zrobionym z nudów po inauguracji instalacji przez Prezydenta miasta oraz samego J.G. Śmieszny rysunek, miasto dla ludzi, szczęśliwy Lublin i spontaniczna decyzja o podarowaniu go architektowi ,tylko jak , kurczę ja ? Dla Jana Gehla ? Szybka bitwa z myślami ,doping znajomych …. i raz się żyje, podchodzę ,nogi jak z waty ,pewnie nawet nie zwróci uwagi, bo już odchodzi wraz ze swoją ekipą , excuse me ? Odwraca się z uwagą a na plecach czuję spojrzenia całej reszty , emmm bo ja tu mam taki malutki upominek rysunek (zawstydzony buraczek) o dziwo Jan się uśmiecha wyciąga ręke ,czyta naskrobany w pośpiechu tekst, otwiera kartkę, widzi rysunek i się śmieje ,dziękuje a odchodząc odwraca się do mnie z tym właśnie gestem.Chyba jestem najszczęśliwsza, sama w to nie wierzę, schował do kieszonki ,moja praca w takiej kieszonce? Do odważnych świat należy.

Agnieszka Giecko 4A LP


Przypisy




Stypendium Prezesa Rady Ministrów 2014

Patrytsiia Dyda (3A LP) i Oliwia Dryło (1A LP) stypendystkami Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2014/2015 w województwie lubelskim. W dniu 28 października 2014 r. w „Sali Błękitnej” Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów. GRATULUJEMY

#gallery-2 { margin: auto; } #gallery-2 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 25%; } #gallery-2 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-2 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

źródło fot.: Wręczenie dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2014/2015… [W:] Kuratorium Oświaty w Lublinie [online]. [dostęp 2014.10.30] 




VII Bieg Papieski

Dnia 16.10.2014 roku odbył się VII Bieg Papieski. W tym wydarzeniu wzięli udział indywidualni biegacze jak i młodzież z lubelskich i okolicznych szkół. Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły mieli okazje spróbować swoich sił w dwóch kategoriach: gimnazjalnej oraz ponadgimnazjalnej. W tej pierwszej udział wzięli uczniowie klasy 3B, Zuzanna Nastaj, Oliwia Twardowska, Mateusz Dzieciuch, Artur Ohanesyan, Stanisław Falenta, Mateusz Obara, pokonując dystans 1700m. Natomiast młodzież szkół ponadgimnazjalnych miała do przebiegnięcia 2000m. Tę kategorie reprezentowali uczniowie klas; 4B, Marcyniuk Konrad, 5B Maik Filip, Rudzki Gabriel, IVA, Małecki Eryk.

#gallery-3 { margin: auto; } #gallery-3 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 25%; } #gallery-3 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-3 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */




Wystawa plakatów uczniów ZSP na KUL-u

Od 28 października do 14 listopada w Galerii 1 im. B. Słomki na Katolickim Uniwersytecie Jana Pawła II, obejrzeć można wystawę plakatów ze zbiorów Zespołu Szkół Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie.

Z A P R A S Z A M Y

Od lat 80. XX wieku plakat autorski stopniowo znikał z ulic polskich miast. Wydawało się, że ta forma graficzna, która może poszczycić się długą tradycją i wieloma osiągnięciami, zdezaktualizowała się i straciła rację bytu. Wyparta przez billboardy czy banery schroniła się w galeriach i zbiorach prywatnych. Wiele czynników wskazuje jednak na to, że to chwilowe załamanie. Plakat, jak żadne inne medium, stwarza bowiem przestrzeń dla osobistej wypowiedzi artystycznej.

Wśród młodzieży Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie cieszy się niesłabnącą popularnością. Na wystawie prezentowane są wybrane prace dyplomowe z lat 2008-2013 ze specjalności Reklama Wizualna wykonane przez pod opieką nauczycieli Anny Świerbutowicz-Kawalec, Roberta Wojniusza, Ryszarda Palucha, Andrzeja Mazusia i Małgorzaty Kierczuk-Macieszko.

Zgromadzone realizacje pokazują, że w warstwie treściowej młodzi artyści czerpią ze współczesności: obok tematyki kulturalnej, poruszają problemy społeczne. Różnorodność, wielowątkowość, aktualność, to cechy najlepiej oddające charakter ekspozycji.

Od strony formalnej materiał oparty jest na różnych, często przeciwstawnych założeniach estetycznych: od barwnych kompozycji wykonanych klasycznymi technikami malarskimi, przez szerokie wykorzystanie programów do komputerowej obróbki graficznej, fotografii, po lapidarny znak nakreślony linią czy plamą koloru. Dobór prac akcentuje żywiołowy temperament projektowy młodzieży. To wystawa ponad klasyfikacjami, czysta, żywa sztuka plakatu, która przemawia własnym, choć różnie modulowanym głosem.

Małgorzata Kierczuk-Macieszko




Mecz, nauczyciele kontra uczniowie!

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, 10.10.2014 r. w Zespole Szkół Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie odbył się coroczny mecz piłki siatkowej pomiędzy nauczycielami i uczniami. Przy ogromnym dopingu młodzieży i nauczycieli naszej szkoły zwycięsko z rywalizacji wyszła drużyna uczniów, wygrywając z nauczycielami 3:0. Jak zawsze uczestnicy meczu mogli liczyć na czekoladowe medale, które uroczyście wręczyli; Pan Dyrektor Krzysztof Dąbek oraz Wicedyrektor Pani Alina Tkaczyk. Organizatorami imprezy byli nauczyciele wychowania fizycznego: Teresa Skrzypiec-Rejzner oraz Tomasz Krasowski.

#gallery-4 { margin: auto; } #gallery-4 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 25%; } #gallery-4 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-4 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */




Aukcja prac uczniów w ZSP

Stowarzyszenie Lubelski Plastyk Stowarzyszenie Lubelski Plastyk
aukcja23 października (czwartek) 2014 roku o godz. 17.00, podobnie jak w ubiegłych latach, w szkolnej auli Zespołu Szkół Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie odbędzie się aukcja prac uczniowskich.

Przykładowe prace wybrane na aukcję

Zainteresowani zakupem unikatowych prac będą mogli licytować wykonane przez uczniów naszej szkoły małe dzieła sztuki: obrazy, grafiki, rysunki oraz prace z kręgu sztuki użytkowej – formy tkackie w technikach batiku, tkaniny splotowej, aplikacji, a także małe formy sztuki snycerskiej i rzeźbiarskiej – meble, ramy, płaskorzeźby i rzeźby w drewnie, metalu, patynowanym gipsie.

Serdecznie zapraszamy do udziału w licytacji. Dochód z aukcji zasili Stowarzyszenie Lubelski Plastyk, działające przy ZSP w Lublinie i będzie bezpośrednio związany z dofinansowaniem różnych form pomocy dla uczniów szkoły. Dodatkową zachętą może być fakt, że za stosunkowo niewielką kwotę można zostać właścicielem pracy – być może – przyszłego artysty, którego nazwisko znajdzie się wśród wybitnych twórców polskiej kultury.

Organizatorami aukcji są: Stowarzyszenie Lubelski Plastyk, Zespół Szkół Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie i Rada Rodziców przy ZSP.

W tym samym czasie w szkole odbędzie się aukcja, z której dochód zostanie przeznaczony na zakup protezy dla Anny Tosiek – absolwentki ZSP im. C.K. Norwida i studentki ASP w Warszawie – która w wyniku wypadku straciła rękę.

#gallery-5 { margin: auto; } #gallery-5 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 25%; } #gallery-5 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-5 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

flickr galeria także na flickr.com

Kurier LubelskiLeć Ilona, Uczniowie z lubelskiego „Plastyka” sprzedają na aukcji swoje dzieła. Dla Ani [W:] Kurier Lubelski dostęp [2014.10.24]

 

 

 

Dziennik WschodniMłodzi artyści zbierają pieniądze dla koleżanki. Na protezę [W:] Dziennik Wschodni dostęp [2014.10.24]

Przykładowe prace wybrane na aukcję

MALARSTWO ; GRAFIKA ; RZEŹBA ; SNYCERSTWO ; TKANINA ARTYSTYCZNA

Malarstwo

#gallery-6 { margin: auto; } #gallery-6 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 25%; } #gallery-6 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-6 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

 

Grafika

#gallery-7 { margin: auto; } #gallery-7 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 25%; } #gallery-7 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-7 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

 

Rzeźba

#gallery-8 { margin: auto; } #gallery-8 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 25%; } #gallery-8 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-8 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

 

Snycerstwo

#gallery-9 { margin: auto; } #gallery-9 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 25%; } #gallery-9 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-9 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

 

Tkanina artystyczna

#gallery-10 { margin: auto; } #gallery-10 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 33%; } #gallery-10 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-10 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

 




Wizyta młodzieży z Izraela

W dniu 7 października 2014 odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z młodzieżą ze szkoły artystycznej z Haify, The school of arts – „Reut” ; רעות תיכון.

Relacje uczniów

Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się szczerze, jak dziś wygląda ziemia, po której stąpał Chrystus i wiele innych postaci z najpopularniejszej księgi świata- Biblii? Czy wiedzieliśmy, co mają nam do przekazania osoby żyjące tam w dzisiejszych czasach?

7 października odbyło się, według mnie, jedno z najbardziej fascynujących wydarzeń w naszej szkole, a mianowicie… przyjazd uczniów z Hajfy z Izraela! Impreza miała charakter zapoznawczy, mogliśmy z niej wszyscy wiele wynieść, zarówno my, jak i nasi nowi znajomi ze szkoły artystycznej znad Morza Śródziemnego.

Naszych gości powitaliśmy już od samego wejścia do budynku szkoły radosnym śpiewem „Alleluja” oraz dźwiękami gitar i bębnów. Pomimo wielkiej tremy i dosyć stresujących okoliczności nagłego zetknięcia się dwóch skrajnie oddalonych społeczności, zawarcie znajomości udało się wyśmienicie. Na początku każda twarz zdradzała sporą niepewność, żeby nie powiedzieć strach, ale już po chwili zintegrowaliśmy się na tyle, że gdy nadszedł czas wyjazdu tylko serdeczne uściski mogły nas pocieszyć z powodu rozłąki. Izraelici. Polacy. Żydzi. Słowianie. Tak różni, a jednak niemalże identyczni. Podczas zajęć mających miejsce na szkolnej auli, oprócz odśpiewania i odegrania ról w piosence „Szła dzieweczka” oraz podziwiania występów muzyczno-wokalno-tanecznych koleżanek i kolegów z Hajfy, mieliśmy okazję do odkrycia siebie nawzajem. Do szczerych rozmów, które były w stanie odmienić na zawsze nasz sposób postrzegania świata semickiego i obyczajów z nim związanych.

Magdalena Korniluk i Jakub Zięcik, uczniowie 2A LPJeżeli komuś wydawało się, że Izrael składa się wyłącznie z Ortodoksyjnych Żydów o śniadej karnacji i ciemnych oczach, to był w błędzie! Jedyne różnice, jakie udało mi się dostrzec to oczywiście język hebrajski, a także kilka faktów kulturowych. Dziewczyny jadące do Izraela, zapomnijcie o spódniczkach mini! (No chyba, że chcecie zostać porwane.) Tak naprawdę, mało jest u stóp góry Karmel ludzi wielce religijnych, obyczaje po latach są znacznie „rozluźnione”, a pogoda pozwala na krótki rękaw praktycznie przez cały rok. Oprócz tych kilku szczegółów, jesteśmy bardzo podobnymi ludźmi. Nie można w końcu zapominać, że przed II wojną światową żyliśmy tu razem, ramię w ramię z Semitami, a nasze kontakty były świetne! W Lublinie jedną trzecią mieszkańców stanowili właśnie obywatele pochodzenia żydowskiego, a tutejsze drukarnie i uczelnie były słynne w całej Europie! Wielu uczestników wycieczki do Polski zdradziło mi, że ich przodkowie pochodzili właśnie z Polski, zresztą kto wie czy w naszych rodzinach nie było domieszki krwi semickiej? Przez koszmar wojny wiele śladów naszego powiązania z Izraelitami zanikło, zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że w naszym kraju nadal panują pewne utarte stereotypy. Na szczęście jest szansa, by to zmienić.

Dzięki uprzejmości naszych przyjaciół, w marcu do Hajfy ma się wybrać grupa uczniów z ZSP z Panią profesor Moniką Wójcik na czele!! Już nie mogę się doczekać.

Jakub Zięcik 2A LP

* * *

Kiedy w mojej klasie dowiedziałam się, że przyjedzie młodzież z Haify, nie miałam pojęcia, jak będzie przebiegało to spotkanie i jakich ludzi poznam. W dzień ich przyjazdu przeczuwałam, że wydarzy się coś bardzo ciekawego. Zobaczywszy ich, pomyślałam że oni są bardzo dorośli i chyba ciężko będzie z nimi rozmawiać, lecz myliłam się. Wszyscy okazali się bardzo otwartymi, miłymi, niewątpliwie utalentowanymi ludźmi. Mało tego, że zapoznałam się z nowymi ludźmi, to jeszcze na dodatek to było potężne doświadczenie. Nawet nie myślałam, że mogę tak pięknie mówić po angielsku. Cały dzień była po prostu niepowtarzalna atmosfera. I kiedy już żegnaliśmy się, miało się wrażenie, że to pożegnanie z wieloletnimi przyjaciółmi. Był nawet moment, kiedy otrzymałam od jednej dziewczyny, jako prezent, duży drewniany koralik. To było niespodziewane i bardzo miłe. Jestem pod wrażeniem do tej pory. Byłoby dobrze organizować podobne spotkania częściej.

Jewgienia Wladimirova 2A LP

galeria flickr.com




Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

Dnia 11 października, o godz. 5:40 większość z nas stała już przed budynkiem Szkoły Plastycznej i oczekiwała na przyjazd autokaru. Gdy ten się wkrótce zjawił, pomogliśmy panu Katechecie – Waldemarowi Dziaczkowskiemu, wnieść do niego krzyż, flagi, szarfy i inne niezbędne, „pielgrzymkowe” przedmioty.

Z Grona Nauczycielskiego dołączyli do nas nasi wychowawcy: pan Tomasz Krasowski i pani Danuta Brauze, oraz pani wicedyrektor – Alina Tkaczyk. Wybrali się też z nami ksiądz Marek Sawicki oraz pani Edyta Grzyb-Grzeszczuk. Zaopatrzeni w zapas jedzenia, ciepłe ubrania, poduszki i koce, wyruszyliśmy w trasę o godz. 6:00.

Przez kilka pierwszych godzin w autokarze było cicho i spokojnie, ale ok. godz. 9:00 senna atmosfera całkowicie zniknęła, ustępując miejsca naszym rozśpiewanym głosom. Nasze dwie koleżanki wraz z panem Dziaczkowskim przygrywały na gitarach, a pani Edyta na skrzypcach. Wkrótce wszyscy otrzymaliśmy karteczki i cały zestaw długopisów, by wypisać wszystkie nasze intencje, potwierdzające, że każdy z nas miał osobisty powód, aby wyruszyć na Jasną Górę. Nasze serca napełniały się nadzieją w miarę wysłuchiwania naszych próśb, kierowanych do Bożej Opatrzności. Dodatkowo muzyka oraz ciepłe promienie słońca wywoływały u nas uśmiech i radość, związaną z wyczekiwaniem na nasz szczęśliwy dojazd.

Na miejscu byliśmy ok. godz. 13:00. Pogoda była słoneczna i ciepła. Przyodziani w szarfy, trzymając instrumenty i flagi, ruszyliśmy na Jasną Górę, przez całą drogę śpiewając i grając (pomagał nam donośny głos pana Dziaczkowskiego). Niedługo potem ksiądz Marek zaproponował nam interpretację wspaniałego cyklu obrazów Dudy Gracza, ukazującego uwspółcześnioną wizję Drogi Krzyżowej Chrystusa. Cykl ten artysta nazwał „Golgotą Jasnogórską”. To dzieło złożone i monumentalne. Autor zaprasza nas do kroczenia za cierpiącym Jezusem. Uświadamia, że można to robić, wędrując ulicami współczesnych miast. Interpretacja ta wywarła na nas wielkie wrażenie i zmusiła do chwili kontemplacji. Następnie udaliśmy się przed sam obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Większość z nas – w tym ja – pierwszy raz stanęła przed obliczem Czarnej Madonny. Była to dla nas chwila niezwykła, ponieważ wywarła w nas wrażenie duchowego wsparcia i troski ze strony Matki Boskiej.

Uroczysta Msza Święta w intencji Maturzystów rozpoczęła się o godz. 17:00. W kościele zebrało się kilka tysięcy uczniów z województwa lubelskiego, a przy ołtarzu stało kilkanaście delegacji z różnych szkół. Śpiewaliśmy, słuchaliśmy kazania Biskupa Stanisława… Czuliśmy ze sobą prawdziwą wspólnotę. Ostatni punkt naszej pielgrzymki miał miejsce na Wałach Jasnogórskich, na których wszyscy maturzyści odbyli Drogę Krzyżową. Większość z nich trzymała w rękach kolorowe świece, a nasza grupa dodatkowo niosła krzyż i kilka flag, co przy wieczornym świetle księżyca wywarło niesamowite wrażenie. Wędrując od stacji do stacji, słyszeliśmy słowa nauk księdza, które rozbrzmiewały po całej Jasnej Górze. Przywoływał on dzisiejsze problemy młodego człowieka i radził, jak mamy postępować w trudnych chwilach naszego życia. Zaznaczał, że takich chwil będzie bardzo dużo, ale dzięki naszemu prawidłowemu postępowaniu, naszej wierze i miłości do innych, będziemy w stanie je przezwyciężyć. Przed północą – zmęczeni, ale szczęśliwi – ruszyliśmy z powrotem do Lublina, gdzie oczekiwali na nas najbliżsi.1

Mamy wielką nadzieję i wiarę, że matura – a także samo przygotowywanie się do niej – będzie dla nas spokojnym i zadowalającym okresem naszego życia. Nie damy się ponieść żadnym wątpliwościom i zniechęceniom, ponieważ posiadamy wewnętrzną siłę, która pozwoli nam na przeżycie tego ostatniego roku z uśmiechem i pogodą Ducha.
W górę głowy uczniowie klas przedmaturalnych! Wy także, już za rok, wybierzecie się na Jasną Górę, podążając naszymi śladami. Tak jak i nam, pielgrzymka ta przyniesie wam spokój i wewnętrzne spełnienie.

Dorota Domagała

#gallery-11 { margin: auto; } #gallery-11 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 25%; } #gallery-11 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-11 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */




Ślubowanie klas pierwszych w ZSP

W dniu 16 października 2014 roku odbyły się w auli szkolnej uroczystości: ślubowanie uczniów klas pierwszych i obchody Dnia Papieskiego. Następnie pierwszoklasiści wzięli udział w tradycyjnej zabawie dla nich zorganizowanej, w otrzęsinach.
flickr galeria flickr.com