Brosze, szale i korale…

Warsztaty Artystyczne „Wokół tkaniny” 02 – 05.06.2014
nauczyciele prowadzący: Marta Wasilczyk, Alicja Kuśmierczyk

W ciągu 4 letniego cyklu nauczania podstawa programowa obejmuje przede wszystkim techniki tkaniny warsztatowej (kilim, gobelin, sumak, tkanina wielosplotowa). Klasa IIIA w okresie 3 lat nauczania tkaniny artystycznej miała możliwość zapoznania się z zasadami projektowania i realizacji we wszystkich w/w technikach. Warsztaty o charakterze kreacyjnym i eksperymentalnym miały na celu przygotowanie uczniów do wszechstronnego funkcjonowania na płaszczyźnie artystycznej i realizacyjnej, skłaniając uczestników do zdobywania wiedzy w zakresie projektowania, technologii, współczesnego designu, rozwijania indywidualnych predyspozycji w procesie twórczym oraz zdobywania umiejętności i doświadczenia w kreowaniu własnych wizji i koncepcji projektowych.Warsztaty Artystyczne „Wokół tkaniny”

Zrealizowany podczas warsztatów temat poszerzył wiedzę i umiejętności młodzieży w zakresie projektowania elementów ubioru. Proces projektowania i realizacji rozwijający umiejętności twórcze i analityczne ucznia okazał się tematem interesującym, o czym świadczy duże zaangażowanie młodzieży w jego realizację.

W modzie, dodatki do stroju – brosze, szale, korale, wisiory, breloki, spinki, nakrycia głowy, torebki są nieodłącznym kobiecym atrybutem. Warsztaty artystyczne to wyjątkowe zajęcia, gdzie można było zrealizować swoje marzenia o niepowtarzalnej biżuterii oraz innych elementach ubioru, posiąść nową i pasjonującą umiejętność wydobywania piękna i nadawania nowych kształtów przeróżnym materiałom tekstylnym oraz wełnie czesankowej w procesie filcowania.

W trakcie warsztatów zostały omówione materiały, narzędzia, półfabrykaty do tworzenia biżuterii
i dekoracyjnych, unikatowych szali, techniki realizacyjne – metoda filcowania na mokro i sucho – oraz zasady estetycznego wykańczania prac.

Wykonane przez młodzież prace można oglądać w szkolnej galerii.

tekst: Marta Wasilczyk
dokumentacja zdjęciowa: Krzysztof Wasilczyk, Zuzanna Stanuch (kl. IIIA)

image_pdfimage_print