IX Ogólnopolskie Triennale Rzeźby w Drewnie

fot. J. SzpakUczennice z Zespołu Szkół Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie zdobyły:
– Nagrodę Grand Prix – Angelika Gurtat z za pracę „POCHODZĘ Z RODU EWY”
– Wyróżnienie – Magdalena Jęczeń za pracę „MÓJ ANIOŁ STRÓŻ”

Nauczyciele prowadzący: Agnieszka Kasprzak, Krzysztof Kijewski.

od lewej: Angelika Gurtat, dyr Krzysztof Dąbek, Agnieszka Kasprzak

Zakopiańska Miejska Galeria Sztuki gościła tym razem młodych artystów – uczniów 12 szkół plastycznych z całej Polski, którzy wzięli udział w IX Ogólnopolskim Konkursie Rzeźby w Drewnie „Triennale Rzeźby Zakopane 2012”. Zespół Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem organizując ten konkurs podtrzymuje bogatą tradycję szkoły związaną z tą właśnie dziedziną sztuki. Na pokonkursowej wystawie zaprezentowano rzeźby i płaskorzeźby w drewnie, wiele z nich prezentowało bardzo wysoki poziom i oryginalne koncepcje.

W kategorii rzeźby pierwszą nagrodę przyznano Teresie Ratułowskiej z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Drugie miejsce zajęła Marzena Wodziak również z szkoły Kenara, a trzecie Olga Kawacińska z Liceum Plastycznego w ZSRA im. St. Wyspiańskiego w Jeleniej Górze.
W kategorii płaskorzeźby pierwsza nagroda przypadła Annie Mrożek z zakopiańskiej szkoły Kenara. Drugą nagrodę przyznano Weronice Podkościelnej z Liceum Plastycznego im. B. Morando w Zamościu, trzecią Marcinowi Charków z Liceum Plastycznego im. T. Brzozowskiego w Krośnie. Podczas wernisażu wręczone zostały także nagrody specjalne i wyróżnienia.

Na konkurs wpłynęło łącznie 60 prac, które oceniało jury pod przewodnictwem prof. Romana Pietrzaka z Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie.

Od 2 do 30 kwietnia 2012 r. w sali wystawowej Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem można było zapoznać się z pracami uczniów szkół plastycznych nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie.

Elżbieta Marut-Kargul

fot. K. Dąbek

pdf Protokół Jury IX Ogólnopolskiego Triennale Rzeźby w Drewnie Zakopane 2012

1

http://www.watra.pl/zakopane/kultura/2012/04/10/mlodzi-adepci-sztuki-na-triennale-rzezby-zakopane-2012 dostęp [online]. [24.04.2012]

 

 

2

http://podhale24.pl/rozmaitosci/artykul/18683/IX_Ogolnopolskie_Triennale_Rzezby_w_Drewnie_Grand_Prix_dla_Angeliki_Gurtat_zdjecia.html dostęp [online]. [24.04.2012]

Bibliografia: Karpiel-Semberecka A., Młodzi adepci sztuki na „Triennale Rzeźby Zakopane 2012” [W:] WATRA [online]. [24.04.2012] http://www.watra.pl/zakopane/kultura/2012/04/10/mlodzi-adepci-sztuki-na-triennale-rzezby-zakopane-2012

image_pdfimage_print