Jubileuszowa wystawa ZSP w Krakowie

Fot. na okładce Edwarda Hartwiga (za zgodą Pani Julii Hartwig)„80 lat lubelskiego Plastyka. 1927-2010 – od Krakowa do Krakowa”.

Wernisaż – dnia 4 listopada 2010, godz. 17.30.

„Zespół Szkół Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie jest spadkobiercą Wolnej Szkoły Malarstwa i Rysunku (filii krakowskiej) Ludwiki Mehofferowej, bratowej znanego artysty, rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie — Józefa Mehoffera. Dzięki niej Szkoła pozyskała dobre podstawy programowe, konsultowane z krakowskim środowiskiem akademickim.

Lubelski Plastyk ma wielkie zasługi dla miasta, wykształcił kilka pokoleń wybitnych twórców, zajmujących miejsca na uczelniach artystycznych w kraju i za granicą.

Obecnie liczy około 300 uczniów i składa się z dwu szkół: Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych (trzyletnie gimnazjum i trzyletnie liceum) oraz Liceum Plastycznego (cykl czteroletni). Programy obejmują takie przedmioty jak: tkaninę artystyczną, snycerstwo, rzeźbę, podstawy fotografii i filmu, reklamę wizualną, podstawy projektowania i wiele innych.”

Krystyna Głowniak
Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych
im. C.K. Norwida w Lublinie

„Wystawa prezentuje szkołę, jako przede wszystkim swoisty inkubator młodych talentów, w którym pod koniec nauki, uczeń wykonuje swoją pracę mistrzowską – dyplom z zakresu nauczanej specjalności. Większość prac na wystawie stanowią zatem prace dyplomowe z reklamy wizualnej, snycerstwa, tkaniny artystycznej. Staraliśmy się pokazać możliwie szeroko zakres działań uczniów, pedagogów, w tym przedmiocie, ale także określić niepowtarzalny klimat takiej szkoły, widziany często oczami samych młodych twórców.”

Krzysztof Dąbek
Wicedyrektor Zespołu Szkół Plastycznych