Dzień Edukacji Narodowej 2020

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w imieniu wszystkich uczniów naszej szkoły pragniemy złożyć naszej Dyrekcji, Nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia!

Dyrekcji dziękujemy za opiekę i dbałość o to, żeby szkoła była miejscem, w którym można bezpiecznie się uczyć. Nauczycielom dziękujemy za pracę i trud włożone w naszą naukę. Paniom szatniarkom i panom konserwatorom za to, że pilnują w szkole porządku, zwłaszcza teraz, kiedy tak ważne są bezpieczne warunki do nauki. Wszystkim pracownikom administracji i księgowości dziękujemy za ciężką pracę za kulisami, o której czasem nawet nie wiemy.

Ostatnie miesiące są dla nas wszystkich czasem nowych sytuacji i wyzwań. Domyślamy się, że nikt nie miał lekko, dlatego dziękujemy za wyrozumiałość i pomoc, a także słowa wsparcia i pocieszenia w tym trudnym czasie. Mamy nadzieję, że wszyscy w zdrowiu doczekamy końca pandemii i uczcimy go wieloma wspólnymi uroczystościami i wydarzeniami.

Wszystkiego najlepszego!

Krótka notatka informacyjna na temat obchodów święta z historii naszej szkoły:

W dniu 13 października 1973 roku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Nauczyciela w auli Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie przy ulicy Grodzkiej 32/34 na Starym Mieście.

Był to drugi rok obchodów polskiego święta oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 na mocy ustawy Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r. Potocznie, dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.

Na zdjęciu: Halina Lipska, dyr PLSP w Lublinie w latach 1970-80 (archiwum ZSP w Lublinie)

E.K.

Bibliografia

1. Dzień Edukacji Narodowej [W:] Wikipedia [online]. [dostęp 2017.10.05] https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Edukacji_Narodowej