II miejsce w konkursie „Pamięć dla przyszłości”

3 czerwca 2015 roku, miał miejsce uroczysty finał XII edycji ogólnopolskiego konkursu „ Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” organizowanego przez Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji w ramach projektu „ Pamięć dla przyszłości”. Finał miał miejsce w Muzeum Żydów Polskich POLIN, pod którego patronatem zorganizowane było to przedsięwzięcie.

W konkursie wzięli udział uczniowie klas IA, IVB oraz IB. Przedmiotem konkursu był kolaż na wyżej wymieniony temat. Wszystkie przesłane prace zostały wyeksponowane na wystawie w Muzeum Żydów Polskich POLIN. Uczennice klasy IA: Oliwia Dryło, Weronika Kubaczyńska, Weronika Wlazły i Maria Wrona zajęły II miejsce. Opiekunem merytorycznym uczestników konkursu była Anna Giecko. Zwycięska praca przedstawia moment przekazania dziecka żydowskiego z rąk jego żydowskiej matki, polskiej rodzinie. Uczennice chciały ukazać emocje towarzyszące osobom przedstawionym na kolażu. Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniami przedstawicieli organizatorów: p. Marleny Fałkowskiej-Wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji; p. Joanny Sobolewskiej-Pyz- przewodniczącej Stowarzyszenia” Dzieci Holocaustu” w Polsce; prof. dr hab. Pawła Śpiewaka –Dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma; prof. dr hab. Dariusza Stola-Dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Następnie wręczone zostały nagrody zwycięskim zespołom. Po części oficjalnej przyszedł czas na zwiedzanie muzeum, które zrobiło na uczestnikach ogromne wrażenie.

pdf Informacje o konkursie