Nauka zdalna – przydatne linki – aktualizacja – dodano portal „Fundacja Nowoczesna Polska” (nr 15)

Drodzy Uczniowie
Zapraszamy do zapoznania się ze zbiorem bezpłatnych, dostępnych w internecie narzędzi i materiałów edukacyjnych. Poniżej przedstawiamy także wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków. Przedstawiony materiał może być niekompletny i będzie na bieżąco aktualizowany. Czekamy także na Wasze propozycje.

 1. Epodreczniki.pl Platforma edukacyjna Ministerstwa Edukacji Narodowej
  https://epodreczniki.pl/
  Zasób e-podręczników, e-materiałów do kształcenia ogólnego, e-materiałów dla przedmiotów zawodowych, katalog zasobów dodatkowych.
 2. Centralna Komisja Egzaminacyjna
  www.cke.gov.pl
  Linki do materiałów o egzaminie maturalnym:

 3. lektury.gov.pl
  https://lektury.gov.pl/
  Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
 4. WolneLektury.pl
  https://wolnelektury.pl
  Całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.
 5. ChmuraCzytania.pl
  http://chmuraczytania.pl/catalog.php
  Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.
 6. Empik Premium bezpłatnie przez 60 dni
  https://www.empik.com/premium
  Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.
 7. Publio
  https://www.publio.pl/e-booki,darmowe.html
  Darmowa księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.
 8. Polska-Poezja.pl
  https://polska-poezja.pl/lista-wierszy
  Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.
 9. Strony Poezji
  http://stronypoezji.pl/
  Polska poezja współczesna: kompendia, antologie, rozmowy
 10. Ninateka
  https://ninateka.pl/edu
  Zasób archiwalnych materiałów audiowizualnych: rejestracji spektakli teatralnych i operowych, koncertów, dokumentów, reportaży, animacji, filmów eksperymentalnych, które mogą stanowić ciekawe uzupełnienie szkolnej lekcji.
 11. Filmoteka szkolna. Poradnik-maturzysty
  http://www.filmotekaszkolna.pl/dla-uczniow/poradnik-maturzysty
 12. Przystanek historia
  https://przystanekhistoria.pl
  Kilkaset artykułów popularnonaukowych poświęconych historii Polski XX wieku, ponad 800 publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.
 13. Biblioteka Cyfrowa Polona
  www.polona.pl
  Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
 14. Lubelska Biblioteka Wirtualna
  http://lbw.lublin.eu/primo_library/libweb/action/search.do?vid=48LBW_ALL_VIEW
 15. Fundacja Nowoczesna Polska
  https://nowoczesnapolska.org.pl/
 16. Czytaj także:
  Nauka zdalna podczas zawieszenia zajęć w szkołach – rekomendacje dla nauczycieli i dyrektorów/ Ministerstwo Edukacji Narodowej

Bibliografia

 1. MEN, Nauka zdalna podczas zawieszenia zajęć w szkołach – rekomendacje dla nauczycieli i dyrektorów, Warszawa, 13.03.2020
 2. Aktualizacja: Darmowe książki w internecie [W:] Biblioteka w Szkole [dostęp 2020.10.22] https://biblioteka.pl/artykul/Aktualizacja-Darmowe-ksiazki-w-internecie/9587

Oprac. Elżbieta Marut-Kargul

image_pdfimage_print