Orszak Trzech Króli. To teatr, w którym jesteśmy aktorami

Spotkanie w auli ZSP w Lublinie .01.2017Największe na świecie uliczne jasełka przejdą przez pół tysiąca miejscowości w Polsce. Orszak Trzech Króli już po raz szósty odbędzie się też w Lublinie.

Już jutro dekoracje wykonane przez uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie, dwie tekturowe bramy, ogromna kadzielnica i dziewięciometrowy wizerunek czwartego króla staną na pl. Zamkowym. Później lubelscy wierni pójdą za gwiazdą betlejemską na spotkanie ze Świętą Rodziną.

Tuż za gwiazdą podążać będą gimnazjaliści z ZSP przy ul. Muzycznej. – Jeszcze dziś zajmujemy się renowacją bram, żeby nie rozpadły się w trakcie orszaku. Odświeżamy też kadzielnicę. Do piątku będzie błyszczeć – zapewnia Marcin z klasy 3b.

Ks. Ryszard Podpora, Krzysztof Dąbek - dyr ZSP w LublinieOrganizatorzy przyznają, że ich największym wrogiem jest wiatr. Nagły podmuch może wywrócić instalację. Na szczęście, do tej pory nigdy się to nie zdarzyło. Były za to papierowe korony, dzwoneczki, kolorowe stroje, radosne kolędy i ciasteczka. Podobnie będzie też w tym roku. – To teatr religijny, w którym wszyscy jesteśmy aktorami – mówi ks. Ryszard Podpora, koordynator wydarzenia i dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Archidiecezji Lubelskiej.

Jaką trasą przejdzie Orszak Trzech Króli?

O godz. 13 w katedrze rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Po nabożeństwie będzie czas na wspólne kolędowanie, poświęcenie kredy, kadzidła, dzwoneczków, ciast i chlebków. Te ostatnie będą nowością podczas tegorocznej edycji wydarzenia. Bochenki przygotowane przez młodych cukierników i piekarzy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 będą rozdawane uczestnikom orszaku. Niespodziankę dla filatelistów ma też Poczta Polska.

Kartki i znaczki z dekoracjami wykonanymi przez ZSP w Lublinie– W trakcie wydarzenia w zakrystii akustycznej, mieszczącej się w katedrze, czynny będzie urząd pocztowy. Rozprowadzane tam będą okolicznościowe kartki i znaczki – zapowiada Andrzej Wyroślak, naczelnik urzędu pocztowego przy Krakowskim Przedmieściu. W przypadku ataku zimy będzie się można rozgrzać przy herbacie sponsorowanej przez lubelskie restauracje. – Prognozy zapowiadają mróz, więc apelujemy, żeby ciepło się ubrać. Najważniejsze jest zdrowie. Jeśli będzie za zimno, to zmienimy trasę, żeby jak najmniej być na powietrzu – sygnalizuje ks. Podpora.

Czytaj więcej: http://www.kurierlubelski.pl/wiadomosci/lublin/a/orszak-trzech-kroli-to-teatr-w-ktorym-jestesmy-aktorami-zdjecia,11655746/

 

Linki zewnętrzne:

http://www.dziennikwschodni.pl/co-gdzie-kiedy/inne/orszak-trzech-kroli-w-lublinie-bedzie-nowy-krol,n,1000191689.html

 

 

Oprac. E. K.


Źródło

  1. PN, Orszak Trzech Króli. To teatr, w którym jesteśmy aktorami [W:] Kurier Lubelski [online]. [dostęp 2017.01.09] http://www.kurierlubelski.pl/wiadomosci/lublin/a/orszak-trzech-kroli-to-teatr-w-ktorym-jestesmy-aktorami-zdjecia,11655746/
Print Friendly, PDF & Email