Orszak Trzech Króli 2020 w Lublinie

Tomasz Krasowski trzyma w rękach wielką gwiazdą betlejemską. Jest przebrany w szaty beżowe i seledynowe. Na głowie ma papierową koronę. Stoi na tle murów Jerycha na Placu Zamkowym w Lublinie. Kliknięcie w miniaturkę obrazka spowoduje wyświetlenie powiększonego zdjęcia.„Cuda, cuda ogłaszają” – takie hasło towarzyszyło tegorocznemu Orszakowi Trzech Króli w Lublinie. W poniedziałek, 6 stycznia 2020 roku odbyła się dziewiąta edycja tego religijnego wydarzenia w naszym mieście, w którym uczestniczyli, między innymi uczniowie i nauczycieli z Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie.

Tomasz Krasowski (nauczyciel wf w ZSP w Lublinie) z gwiazdą betlejemską wykonaną przez ZSP w Lublinie

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00 na Placu Zamkowym w Lublinie. W tym roku przemarsz przebiegł ulicami: Al. Tysiąclecia, Lubartowską, Świętoduską, Krakowskim Przedmieściem i Królewską do placu przed Archikatedrą św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie. O godz. 13.00 w świątyni odbyła się uroczysta msza św. pod Wielka kadzielnica na Placu Zamkowym w Lublinie, na którym jest dużo ludzi. Kliknięcie w miniaturkę obrazka spowoduje wyświetlenie powiększonego zdjęcia.przewodnictwem abpa Stanisława Budzika, po której nastąpiło wspólne kolędowanie.

Procesję uświetniły rekwizyty wykonane przez uczniów i nauczycieli ZSP w Lublinie, między innymi: gwiazda betlejemska, ogromny czwarty król, wielka kadzielnica, mury Jerycha, chorągwie.

Kadzielnica wykonana przez ZSP w Lublinie

Tegoroczny Orszak w Lublinie po raz pierwszy przygotowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

Uczennice przebrane w stroje. Katarzyna Kowalczyk trzyma tarczę, Iga Giżewska chorągiew. Emilia Fajt nałożyła na siebie konia (rekwizyt teatralny) tworząc w ten sposób postać na koniu. na tle murów Jerycha na Placu Zamkowym w Lublinie. Kliknięcie w miniaturkę obrazka spowoduje wyświetlenie powiększonego zdjęcia.Orszak Trzech Króli w Lublinie zainaugurowano w 2012 roku. Pomysłodawcą lubelskich obchodów był abp Stanisław Budzik. Pierwszy Orszak wyruszył z Placu Litewskiego, a kolejne zaczynały się zwykle na Placu Zamkowym. Z racji na trudne warunki atmosferyczne w 2018 roku trasa została skrócona i Orszak rozpoczął się od Bramy Krakowskiej. W roku 2019 roku uczestnicy zebrali się przy choince i szopce na lubelskim deptaku. Organizatorem dotychczasowych Orszaków w Lublinie był Wydział Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej.

Od lewej: Katarzyna Kowalczyk, Emilia Fajt, Iga Giżewska (uczennice ZSP w Lublinie)

Opis alternatywny. Galeria składa się z dwudziestu dwóch plików graficznych.

Na Placu Zamkowym w Lublinie znajduje się dużo ludzi. Większość z nich ma na głowie papierowe korony.

Przed zamkiem stawiany jest za pomocą podnośnika, ogromny czwarty król. Niżej na schodach stoją mury Jerycha, trzej królowie z dziećmi, które niosą podarunki w szkatułkach, Tomasz Krasowski z gwiazdą betlejemską.

Niżej znajduje się Emilia Fajt, która nałożyła na siebie konia (rekwizyt teatralny) tworząc w ten sposób postać na koniu.

Na placu znajduje się wielka kadzielnica, z której wydziela się woń.

Tomasz Krasowski niosąc gwiazdę betlejemską prowadzi orszak przez ulice miasta. Za nim podążają królowie w lektykach, kapłani i ludzie.

Kliknięcie w miniaturkę obrazka spowoduje wyświetlenie powiększonego zdjęcia.


Orszak Trzech Króli w Lublinie

tekst: Elżbieta Marut-Kargul

Bibliografia

  1. Orszak Trzech Króli 2020 w Lublinie [W:] archidiecezjalubelska.pl [on-line]. [dostęp 2020.01.07] https://archidiecezjalubelska.pl/blog/orszak-trzech-kroli-2020-w-lublinie/
  2. Fot., Jurkowski Artur, Trzej Królowie przeszli ulicami Lublina. Towarzyszyły im tysiące mieszkańców Lublina [W:] kurierlubelski.pl [on-line]. [dostęp 2020.01.07] https://kurierlubelski.pl/trzej-krolowie-przeszli-ulicami-lublina-towarzyszyly-im-tysiace-mieszkancow-lublina/ar/c1-14697793
image_pdfimage_print