Orszak Trzech Króli 2020 w Lublinie

„Cuda, cuda ogłaszają” – takie hasło towarzyszyło tegorocznemu Orszakowi Trzech Króli w Lublinie. W poniedziałek, 6 stycznia 2020 roku odbyła się dziewiąta edycja tego religijnego wydarzenia w naszym mieście, w którym uczestniczyli, między innymi uczniowie i nauczycieli z Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie.

Tomasz Krasowski (nauczyciel wf w ZSP w Lublinie) z gwiazdą betlejemską wykonaną przez ZSP w Lublinie

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00 na Placu Zamkowym w Lublinie. W tym roku przemarsz przebiegł ulicami: Al. Tysiąclecia, Lubartowską, Świętoduską, Krakowskim Przedmieściem i Królewską do placu przed Archikatedrą św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie. O godz. 13.00 w świątyni odbyła się uroczysta msza św. pod przewodnictwem abpa Stanisława Budzika, po której nastąpiło wspólne kolędowanie.

Procesję uświetniły rekwizyty wykonane przez uczniów i nauczycieli ZSP w Lublinie, między innymi: gwiazda betlejemska, ogromny czwarty król, wielka kadzielnica, mury Jerycha, chorągwie.

Kadzielnica wykonana przez ZSP w Lublinie

Tegoroczny Orszak w Lublinie po raz pierwszy przygotowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

Orszak Trzech Króli w Lublinie zainaugurowano w 2012 roku. Pomysłodawcą lubelskich obchodów był abp Stanisław Budzik. Pierwszy Orszak wyruszył z Placu Litewskiego, a kolejne zaczynały się zwykle na Placu Zamkowym. Z racji na trudne warunki atmosferyczne w 2018 roku trasa została skrócona i Orszak rozpoczął się od Bramy Krakowskiej. W roku 2019 roku uczestnicy zebrali się przy choince i szopce na lubelskim deptaku. Organizatorem dotychczasowych Orszaków w Lublinie był Wydział Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej.

Od lewej: Katarzyna Kowalczyk, Emilia Fajt, Iga Giżewska (uczennice ZSP w Lublinie)

Orszak Trzech Króli w Lublinie

tekst: Elżbieta Marut-Kargul

Bibliografia