„Polecam – Przeczytaj” – konkurs czytelniczy

Kolorowa grafika przedstawiająca ludzi z parasolami spacerującymi w deszczu. W tle budynki i duże książki ustawione pionowo, jak domy. Kliknięcie w miniaturkę obrazka spowoduje wyświetlenie powiększonego zdjęcia.Biblioteka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie zaprasza wszystkich uczniów do udziału w szkolnym konkursie czytelniczym na recenzję przeczytanej książki.

„Polecam – Przeczytaj” ma formułę cyklicznego konkursu miesięcznego i będzie trwał od października do 31 maja roku szkolnego 2022/2023.

Zapraszamy na kolejne edycje konkursu. Czekamy na Wasze prace w szkolnej bibliotece.

Cele konkursu:

1. Inspirowanie czytelnictwa u uczniów.
  2. Zachęcenie młodzieży do korzystania z księgozbioru biblioteki.
  3. Popularyzacja wartościowej literatury.
  4. Pobudzanie wyobraźni oraz ciekawości świata.
  5. Kształtowanie wrażliwości i wzbogacenie wiedzy o nowe treści.
  6. Poznanie gatunku literackiego „recenzja” i zastosowanie go w praktyce.

Regulamin konkursu:

1. Prace należy składać w bibliotece szkolnej do ostatniego piątku każdego miesiąca.
  2. Uczniowie wybierają dowolną pozycję z literatury pięknej lub popularno-naukowej.
  3. Uczestnicy piszą recenzję danego utworu (1-2 strony formatu A4, czcionka Times New Roman 12, interlinia 1,5, marginesy 2,5).
  4. Ocenie będą podlegać: argumenty zachęcające do sięgnięcia po książkę, poprawność językowa, oryginalność pracy, wartość artystyczna tekstu, samodzielność ujęcia (dyskwalifikacji podlegać będą recenzje będące kopiami cudzych tekstów).
  5. Prace będzie oceniać jury w składzie: nauczyciele bibliotekarze i nauczyciele języka polskiego.
  6. W danym miesiącu musi wpłynąć min. 4 prace aby jury mogło przystąpić do obrad, których wyniki zostaną ogłoszone do 15-go dnia każdego miesiąca.
  7. Najlepsza recenzja w każdym miesiącu zostanie uhonorowana dyplomem i nagrodą finansową w wysokości 200 zł., ufundowaną przez Stowarzyszenie Lubelski Plastyk. Praca zostanie zamieszczona na stronie internetowej.
  8. Organizator zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród lub nie rozstrzygnięcia konkursu w danym miesiącu z powodu niewystarczającej liczby prac. Wówczas złożone recenzje przechodzą na następny miesiąc.