Rekrutacja 2021/2022

Egzamin do PLSP – informacje ogólne

W roku szkolnym 2021-2022, w pierwszych klasach PLSP, kształcenie w zawodzie „Plastyk” prowadzone będzie w ramach specjalizacji:

1. projektowanie graficzne,
  2. tkanina artystyczna,
  3. techniki rzeźbiarskie,
  4. aranżacja wnętrz.

Rekrutacja na  rok szkolny 2021/2022 obejmuje tylko egzamin praktyczny.

Egzamin w części praktycznej ma sprawdzić predyspozycje kandydata – umiejętność obserwacji, wrażliwość na kolor, umiejętność konstruowania form w przestrzeni i kreatywność.

Egzamin z rysunku

• Egzamin z rysunku opiera się na odwzorowaniu na płaszczyźnie (papierze) układu brył geometrycznych (zob. zdjęcie)
  • Istotna jest umiejętność obserwacji oraz rysunku z natury (zakomponowanie na płaszczyźnie, proporcje, skrót perspektywiczny, światłocień)
  • Technika: ołówek, karton o formacie: 35 × 50 cm, czas trwania: 90 minut

Egzamin z malarstwa

• Egzamin z malarstwa wymaga wykonania kompozycji (pracy) malarskiej z wyobraźni na zadany temat
  • Przykładowe tematy:
    – „Czarodziejska góra”
    – „Zawody balonów”
  • – „Bal u Pana Węgorza”
  • Należy się wykazać wyobraźnią, ale też umiejętnością mieszania farb (kolorów), uzyskiwania przestrzeni za pomocą plamy barwnej (w przeciwieństwie do rysunku,  pędzlami)
  • Technika: farby wodne, format: 35 × 50 cm, czas: 90 minut

Egzamin z kompozycji

• Egzamin z kompozycji obejmuje wykonanie kompozycji przestrzennej z papieru, z wyobraźni na zadany temat
  • Przykładowe tematy:
    – „Tornado w Nowym Jorku”
    – „W sieci rybackiej”
    – „Podziemne miasto”
  • Tak jak w przypadku malarstwa, trzeba się wykazać wyobraźnią, a oprócz tego: umiejętnością komponowania w przestrzeni oraz umiejętnością w pracy z papierem – bryła powinna być wykonana estetycznie, atrakcyjna z każdej strony i konstrukcyjnie na tyle trwała, żeby w stanie nienaruszonym przetrwała kilka godzin (do czasu zakończenia prac przez komisję egzaminacyjną)
  • Technika: kompozycja z papieru, maksymalne rozmiar: 30 × 30 × 30 cm, czas: 90 minut

Jak przygotować się do egzaminu

Kandydaci powinni rozwijać umiejętności, które będą sprawdzane w czasie egzaminu:

• Przyzwyczajać się do formatów, które będą obowiązywać na egzaminie
  • Rysować z natury (nie ze zdjęć)
  • Ćwiczyć rysunek światłocieniowy (w odróżnieniu od rysunku konturowego)
  • Malować farbami wodnymi, uczyć się mieszać je na palecie
  • Uczyć się obserwacji barwy w otoczeniu (to wymaga praktyki) i malowania z wyobraźni na zadany temat (można wykorzystać podane wyżej przykłady)
  • Prostym ćwiczeniem malarskim jest unikanie bieli i czerni – to ograniczenie ćwiczy obserwację i wrażliwość na kolor
  • Tworzyć formy przestrzenne z papieru – uczyć się budować trwałe, wolnostojące konstrukcje; łączyć, ciąć, kleić, zaginać, prostować, tworzyć teksturę, przytwierdzać do podkładu

W czasie egzaminu szkoła zapewnia

• Papier do rysunku i malarstwa
  • Kubek na wodę, wodę do farb na egzamin z malarstwa
  • Sztywny podkład B4 oraz arkusze papieru do budowy kompozycji przestrzennej – papier niepowlekany A4 (tzw. ksero 90 g/m2 )

Kandydat przynosi ze sobą

• Egzamin z rysunku: ołówki (o różnej twardości), gumkę, temperówkę
  • Egzamin z malarstwa: farby wodne (farby kryjące np. tempery,  plakatówki, akryle), pędzle, paletę do mieszania farb
  • Egzamin z kompozycji przestrzennej: nożyczki, nożyk do papieru, klej do papieru, taśmę klejącą, zszywacz do papieru
  • Dokument potwierdzający tożsamość kandydata

Konsultacje zdalne

Kandydaci mogą skorzystać z bezpłatnych, zdalnych konsultacji. W tym celu należy wysłać zdjęcia – rysunków, prac malarskich, prac z kompozycji przestrzennej – na adres konsultacje@liceumplastyczne.onmicrosoft.com. W odpowiedzi prześlemy nasze wskazówki i sugestie.

Konsultacji udziela zespół nauczycieli przedmiotów artystycznych ZSP im. C. K. Norwida w Lublinie.

Dokumenty regulujące przebieg egzaminu wstępnego do PLSP:

Przykład brył wykorzystywanych do budowania układu na egzamin z rysunku. Kliknięcie w miniaturkę obrazka spowoduje wyświetlenie powiększonego zdjęcia.Przykład brył wykorzystywanych do budowania układu na egzamin z rysunku

Druki do pobrania:

Zarządzenie Nr 6/2021 w sprawie regulaminu rekrutacji i kwalifikacji dla kandydatów do szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie z dnia 05.02.2021 roku – link do pliku .pdf 182 KB

Załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 6/2021 – link do pliku .pdf 233 KB

Załącznik nr 2 do Zarządzenia Nr 6/2021 z 05.02.2021

Załącznik nr 3 do Zarządzenia Nr 6/2021 z 05.02.2021

Załącznik nr 4 do Zarządzenia Nr 6/2021 z 05.02.2021

Załącznik nr 5 do Zarządzenia Nr 6/2021 z 05.02.2021

Nauczyciele udzielający konsultacji w formie zdalnej – link do pliku .pdf 392 KB