Spektakl teatralny pt. „Dziady. Noc druga”

Drodzy Uczniowie
Biblioteka Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie zaprasza na premierową emisję spektaklu Teatru Wierszalin pt. „Dziady. Noc druga” w reżyserii Piotra Tomaszuka, która odbędzie się 24 listopada 2020 roku w TVP Kultura o godz. 20:00.

Przedstawienie jest teatralną interpretacją III części „Dziadów” Adama Mickiewicza – utworu, który należy do kanonu obowiązkowych lektur szkoły średniej.

Fragment spektaklu. Kliknięcie w miniaturkę obrazka spowoduje wyświetlenie powiększonego zdjęcia.„Dziady. Noc druga” rozgrywa się pośród więźniów, w upiornym wnętrzu, gdzie szczątki ludzkie tańczą z żywymi. Reżyser umuzycznił swoje przedstawienie, włącznie z figurą wędrownego, typowo słowiańskiego dziada, a także nasycił partiami chóru, które przypominają swym charakterem misteria. Gustaw-Konrad to męczennik w opętańczym szale, w którego krzykach i wołaniu, da się słyszeć tęsknotę za prawdziwą miłością i wolnością jednostki, w świecie prześladowanym przez tyranów.

Fragment spektaklu. Kliknięcie w miniaturkę obrazka spowoduje wyświetlenie powiększonego zdjęcia.Spektakl Piotra Tomaszuka pozostał wierny przeszłości, tradycji, klasyce. Powstał w oderwaniu od estetyk popkultury, które często narzucają swoje barwy i zwyczaje współczesnym praktykom teatralnym. Został zrealizowany zgodnie z antyczną zasadą trzech jedności – miejsca, czasu i akcji, zachowując jednocześnie bardzo świeży, współczesny i aktualny charakter.

Przeczytać Mickiewicza – to jedno. Zrozumieć Mickiewicza – to drugie. Ale zobaczyć i usłyszeć sceniczną wersję jego utworu, to coś jeszcze zupełnie innego.

Po obejrzeniu spektaklu możecie podzielić się swoimi wrażeniami na stronie naszej szkoły poprzez kliknięcie – Napisz odpowiedź.

Elżbieta Marut-Kargul


Bibliografia

  1. Dziady. Noc pierwsza – PREMIERA Teatr Telewizji 17.11 [W:] teraz teatr [online]. [dostęp 2020.11.21] https://www.terazteatr.pl/aktualnosci/dziady-noc-pierwsza-premiera-teatr-telewizji-1711,5614
  2. SPEKTAKL „DZIADY. NOC DRUGA” – TEATR WIERSZALIN – online [W:] zolecka.pl [online]. [dostęp 2020.11.21] https://www.zolecka.pl/Event,single,spektakl-dziady-noc-druga-teatr-wierszalin?id=3662
  3. Fot. źródło jw.
  4. Fot. źródło DZIADY-NOC DRUGA TEATR WIERSZALIN [W:] kolniak24.pl [okiem widza]. [dostęp 2020.11.21] http://okiem-widza.blogspot.com/2019/03/dziady-noc-druga-teatr-wierszalin.html