Stulecie urodzin świętego Jana Pawła II w naszej szkole

18 maja 2020 roku obchodzimy 100-lecie Urodzin Świętego Jana Pawła II. Wpisując się w te chwalebne obchody wydaliśmy jako szkoła we współpracy z Pocztą Polską znaczek pocztowy i bloczek znaczków z wizerunkiem św. Jana Pawła II. Na znaczkach została wykorzystana praca naszej absolwentki Natalii Nestorowicz, która przekazała szkole portret papieża wykonany ołówkiem.

W naszej szkole planowaliśmy z okazji setnej rocznicy urodzin Papieża-Polaka uroczystą akademię, jednak pandemia pokrzyżowała te plany. Postanowiliśmy w inny sposób uczcić Największego z Polaków.

W moich zbiorach filatelistycznych znajdują się znaczki pocztowe i koperty z pamiątkowymi stemplami-datownikami, upamiętniającymi życie i dzieło Świętego Jana Pawła II. Mam ich kilkaset. Poczta Polska, jak i poczty innych państw, wydały walory filatelistyczne związane z wizytami św. Jana Pawła II w różnych miejscach świata. Ci, którzy nie znali odległych krajów, dowiadywali się dzięki temu, że istnieją takie właśnie państwa jak np. Penhryn, Palau, Suazi, Leshoto, Malawi. Papież-pielgrzym w czasie bez mała 27-letniego pontyfikatu odbył 104 podróże zagraniczne do 129 krajów. W mojej kolekcji udało mi się zebrać ,,papalia’’ z ponad trzydziestu krajów – zatem przede mną jeszcze sto filatelistycznych podróży… Może Ci, którzy obejrzą tę internetową wystawę również ruszą śladami naszego Wielkiego Rodaka.

W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie powstało Muzeum św. Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. Ważną częścią muzeum jest wyjątkowa kolekcja znaczków pocztowych „Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata”. Mam nadzieję, że przynajmniej z niektórymi z Was zobaczymy to miejsce. A tymczasem zachęcam do obejrzenia części mojej kolekcji. Dziękuję bardzo za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia Panu Dyrektorowi Krzysztofowi Dąbkowi, Panu Profesorowi Ryszardowi Paluchowi i Pani Profesor Elżbiecie Kargul-Marut

tekst: Waldemar Dziaczkowski
fot.: Ryszard Paluch