Sukces Małgorzaty Bronki

I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Cichociemni… wracali do Ojczyzny pod osłoną nocy” w kategorii plac plastycznych szkół ponadgimnazjalnych otrzymała Małgorzata Bronka z klasy 3b Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Lublinie.

Nauczycielem prowadzącym uczennicę był Tomasz Banaszkiewicz.

Serdecznie gratulujemy nagrody.

 

03 IX 2016 r. jury w/w konkursu w składzie:

  • Pan Piotr Sokół – Przewodniczący Rady Miasta Dziwnów – Przewodniczący Jury
  • Pani Magda Balkowska – Miejski Ośrodek Sportu i Kultury Dziwnów– Członek Jury
  • Pani Elżbieta Jaszczurowska – Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna Bielsko – Członek Jury
  • Pan Wojciech Menich – Stowarzyszenie Na Rzecz Kultury i Edukacji – Członek Jury
  • Pan Marian Klasik – portal ikamien.pl – Członek Jury
  • Pan Witold Brzozowski – Dyrektor Festynu Komandosa – Członek Jury

puchar-etykietaoceniło nadesłane 354 prace plastyczne z całej Polski i postanowiło przyznać I miejsce Małgorzacie Bronce (uczennica III B, OSSP) za pracę plastyczno-literacką „Zrzut cichociemnych” poświęconą lubelskiemu cichociemnemu Stanisławowi Kotorowiczowi o pseudonimie „Clown”. Praca została wykonana na podstawie materiałów archiwalnych i bezpośredniej relacji łączniczki i sanitariuszki Powstania Warszawskiego Pani Urszuli Katarzyńskiej – Ballner.

 Dyplom M. Bronki


Poniżej znajduje się fragment pracy Małgorzaty Bronki dotyczący Pana Stanisława Kotorowicza – lubelskiego cichociemnego

„Stanisław Kotorowicz ps. „Kron” urodził 10 maja 1916 się w Lublinie. Syn Franciszka i Stanisławy, wnuk Łukasza powstańca styczniowego i zesłańca na Syberię w 1906. Wychowany w najlepszych tradycjach patriotycznych. Ukończył gimnazjum im. Stanisława Staszica w Lublinie a następnie podchorążówkę saperów w Warszawie. Był harcerzem. W kampanii wrześniowej był oficerem IV pułku saperów. Internowany na Węgrzech, 21 września 1939 uciekł z obozu i przez Jugosławię przedostał się do Francji gdzie walczył w 4 dywizjonie piechoty. Po kursie w centrum wykształcenia saperów dla oficerów w Wersalu dostał się do IV batalionu w IV dywizji piechoty. Po klęsce Francji w czerwcu 1940 ewakuowany do Wielkiej Brytanii. 26 czerwca 1940 otrzymał przydział do I Baonów saperów „Karpusiny” Jego skok odbył się 2 października 1942.

Niestety pan Kotorowicz nie miał dużo szczęścia 19 lub 20 maja 1943 zginą ranny w akcji odbicia więźniów w Celestynowie. Poświęcił swoje życie, aby z powodzeniem uratować 49 osób.

Stanisław Kotorowicz dzięki swojej odwadze i poświęceniu ojczyźnie powinien stać się przykładem dla współczesnej młodzieży. Historia Pana Kotorowicza, niegdyś mieszkańca Lublina, mojego rodzinnego miasta zainspirowała mnie do stworzenia mojej pracy”.

 Marcin Lisowski, Lubelski cichociemny por. sap. Stanisław Kotorowicz ps. „Crown” lub „Kron”

oprac. Tomasz Banaszkiewicz

 

 

 

image_pdfimage_print