Sukcesy naszych uczniów w Orońsku

III OGÓLNOPOLSKI  PLENER  RZEŹBY W OROŃSKU 7. 09 -18.09. 2015
Od lewej: Marta Wasiczyk, Dominika Markowicz, Jan Cieślak, Kadidiia Ba

Gratulujemy Kadii – dynamicznych, o pięknej sylwecie koni, Jankowi – koni lirycznych, a Dominice zadumanego starego wiarusa, który …“ odtwarza w duszy, cały świat rycersko-kozaczy…“

Od lewej: Marta Wasiczyk – nauczyciel ZSP w Lublinie, Dominika Markowicz, Jan Cieślak (wyróżnienie), Kadidiia Ba (nagroda)

KAMIEŃ●DREWNO●CERAMIKA

Organizator pleneru – Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta  w   Radomiu, miejsce realizacji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Głównym celem pleneru było stworzenie możliwości realizacji form rzeźbiarskich w kamieniu, drewnie lub w glinie ceramicznej dla szczególnie uzdolnionej młodzieży klas starszych. Praca odbywała się w warunkach twórczej konfrontacji, pod nadzorem doświadczonych nauczycieli rzeźby, ceramiki i technik rzeźbiarskich w plenerze, służyła poszerzeniu zainteresowań młodzieży, pobudzeniu jej wrażliwości na piękno naturalnych materiałów rzeźbiarskich, jakimi są: kamień, drewno i glina ceramiczna.

Temat III Ogólnopolskiego Pleneru Rzeźby – Ludzie, konie, step i historia, związany był z twórczością Józefa Brandta, wybitnego przedstawiciela nurtu batalistycznego w malarstwie 2 poł. XIX w, w latach 70 i 80. przywódcy polskiej kolonii artystycznej w Monachium. Brandt urodził się w 1841 w Szczebrzeszynie, a zmarł w 1915 w Radomiu.

Kadidiia Ba Jak pisał H. Sienkiewicz:…:” Nie ma sobie równego w odtwarzaniu stepów, koni, zdziczałych dusz stepowych i krwawych scen, które rozgrywały się dawniej na onych pobojowiskach (…) Brandt jest po prostu poetą stepowym.(…)  Czasy zamarłe zmartwychwstają pod jego pędzlem, a na widok jednego epizodu, mimo woli odtwarza się w duszy, cały świat rycersko-kozaczy…“

W dorobku artystycznym Brandta imponującą pod względem ilości grupę stanowią obrazy o tematyce myśliwskiej, ukazujące barwną specyfikę obyczaju łowieckiego z całym arsenałem najrozmaitszych akcesoriów – strzelb, dubeltówek, rogów, pasów z nabojami oraz z udziałem psów i koni. Artysta pragnął zaskakiwać widza nieoczekiwanymi efektami, śmiałymi skrótami perspektywicznymi, wywoływać na płaszczyźnie płótna sugestywną iluzję pędu, ruchu i gwaru.
Jan Cieślak

Zaproponowany temat pleneru, choć nie łatwy, pozwolił młodzieży na zaprezentowanie swoich talentów. W plenerze wzięło udział 18 uczniów z dziewięciu szkół. Naszą szkołę reprezentowała trójka uczniów z kl.IIIa, z grupy snycerskiej: Kadidiia Ba, Dominika Markowicz i Jan Cieślak. Już w ubiegłym roku została podjęta decyzja, że w działaniach plenerowych młodzież będzie realizowała swoje projekty w masie ceramicznej, stanowiącej zupełnie nowy materiał rzeźbiarski, gdyż w szkole nie ma specjalizacji ceramika.

Dominika Markowicz Chcąc zapewnić młodzieży pewien komfort, pod koniec ubiegłego roku szkolnego, wytypowane osoby uczestniczyły w zajęciach pozalekcyjnych ( 20 godz.) zapoznając się z podstawami technologii ceramiki artystycznej. W ramach tych działań, każdy z uczestników zrealizował trzy niewielkie prace, zdobywając podstawowe umiejętności, które pozwoliły na wykonanie prac ceramicznych inspirowanych malarstwem J. Brandta. Jak dobre rezultaty przyniosła wytężona praca naszych uczniów świadczy werdykt jury.

Jury w składzie: przewodniczący: art rzeźb.dr hab. Małgorzata Kręcka – Rozenkranz – profesor ASP Gdańsk, członek: art.rzeźb.dr Jarosław Pajek – CRP Orońsko, członek ( bez prawa głosu): art. rzeźb. mgr Barbara Żelawska – komisarz pleneru – przyznało następujące nagrody:

Grand Prix – Małgorzata Korzekwa – Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie, opiekun artystyczny: Mariusz Wasilewski i Aleksandra Rybak

Trzy równorzędne nagrody:

  • Kadidiia Ba – Zespół Szkół Plastycznych w Lublinie, opiekun artystyczny: Marta Wasilczyk
  • Kacper Pielaszek – Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Warszawie, opiekun artystyczny: Paweł Kasprzak
  • Beata Walczak – Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu, opiekun artystyczny: Barbara Żelawska

Wyróżnienie:

  • Jan Cieślak – Zespół Szkół Plastycznych w Lublinie, opiekun artystyczny: Marta Wasilczyk.

Marta Wasilczyk
autor tekstu i fotoreportażu

flickr Fotoreportaż na flickr.com

image_pdfimage_print