Triennale Tkaniny Artystycznej Uczniów Szkół Plastycznych w Supraślu 2013

Prace naszych uczniów w SupraśluTriennale Tkaniny Artystycznej Uczniów Szkół Plastycznych w Supraślu jest imprezą ogólnopolską, jedyną i niepowtarzalną ze względu na jej wielokierunkowość, oryginalność, a przede wszystkim fakt, iż autorami często wybitnych prac są uczniowie szkół średnich. Jest to prezentacja osiągnięć poszczególnych szkół w tej dziedzinie sztuki, spełniająca ważne zadanie pedagogiczne i artystyczne. Ukazuje kunszt tkacki uczniów oraz profesjonalizm uczących ich nauczycieli, często aktywnych artystów. Prezentowane prace cechuje ogromna wrażliwość plastyczna, biegłość warsztatowa i techniczna.

Tkanina artystyczna jest obecnie jedną z najrzadszych unikatowych dziedzin sztuki. Cieszy się ogromnym uznaniem w środowiskach artystycznych Europy i świata. Pomysłodawcą Biennale był dyrektor Liceum Plastycznego z Supraśla Zenon Gruszewski. Inauguracja imprezy odbyła się w 1994 roku. Wydarzenie to wzbogacone o dodatkowe działania artystyczne, na stałe wpisało się w kalendarz imprez artystycznych. Od 1995 roku organizatorami Biennale w Supraślu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Edukacji Artystycznej oraz Liceum Plastyczne im. Artura Grottgera w Supraślu. Od 2010 roku impreza odbywa się co trzy lata, przyjmując nazwę Triennale. Ze względu na wysokie walory artystyczno techniczne przeglądu drugi już raz będzie on prezentowany w ramach Międzynarodowego Triennale Tkaniny Artystycznej w Łodzi, niezwykłego, prestiżowego wydarzenia, skupiającego najwybitniejszych artystów z całego świata w zakresie tkaniny warsztatowej i unikatowej.Prace naszych uczniów w Supraślu

W tegorocznym Triennale wzięło udział 11 Liceów Plastycznych, które realizują program tkaniny artystycznej. Każda ze szkół zaprezentowała zestaw siedmiu tkanin, łącznie 77 prac. Realizacje imponują ogromną różnorodnością rozwiązań plastycznych i technicznych, od tkaniny warsztatowej (żakard), ludowej regionalnej (dwuosnowowej) poprzez gobelin, batik, aplikację, haft, filc, do bardzo odważnych działań reliefowych i przestrzennych. W jednej przestrzeni wystawienniczej spotyka się tradycja z nowoczesnością zarówno w sferze projektowej jak i realizacyjnej – tkaniny zrealizowane z użyciem materiałów tradycyjnych – wełna, bawełna, juta, sizal, kontrastują z włóknami sztucznymi, materiałami tekstylnymi, czasem nawet metalem.

Aleksandra Mazurkiewicz II nagroda w SupraśluZespół Szkół Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie reprezentowały prace uczniów zrealizowane w ciągu ostatnich trzech lat pod kierunkiem nauczycieli Tkaniny artystycznej Pani mgr Alicji Kuśmierczyk, Pani mgr Anny Łoś, Pani mgr Marty Wasilczyk: Aleksandra Mazurkiewicz Neonowy kwartet, Katarzyna Zawada Pajęczyna, Victoria Valverde Pura Vida, Paulina Szewczyk Śnieżna etiuda, Małgorzata Poznańska Uwaga Orkiestra!, Milena Gałązka Tylko od święta, Marlena Moradewicz Księżniczka na ziarnku grochu.

Zestaw zaprezentowanych prac cieszył się ogromnym zainteresowaniem ze strony nauczycieli innych szkół. Również jury dostrzegło wysokie walory artystyczne, przyznając Aleksandrze Mazurkiewicz II Nagrodę. Zwróciło uwagę na 11 prac, spośród których wybrano prace do 3 nagród, 3 wyróżnień i 5 nominacji. Praca Oli otrzymała 13 punktów na 14 możliwych. Jury podkreśliło wysoki poziom realizacji prezentowanych na Triennale, przyznając nagrodę naszej uczennicy podkreśliło wyjątkowo nowoczesny sposób myślenia o tkaninie, zarówno w aspekcie projektowym jak i realizacyjnym. Doceniło użycie nowoczesnych materiałów (sznurowadło z włókna sztucznego, siatka budowlana, przeskalowany haft oraz zakres rozwiązań kompozycyjnych, opartych na silnych kontrastach i rytmie, przykuwających uwagę widza wibracją kolorów). Jury gratulowało nauczycielom różnorodności rozwiązań projektowo-realizacyjnych w tkaninach z naszej szkoły, obrazujących możliwości edukacyjne specjalizacji.

W kolejnych edycjach konkursu oceny prac dokonywali wspaniali artyści oraz wybitni pedagodzy akademiccy ASP Warszawa, Łódź, Poznań:

  • Prof. Wojciech Sadlej
  • Prof. Stanisław Trzeszczkowski
  • Prof. Jolanta Rudzka Habisiak
  • Prof. Włodzimierz Cygan
  • Prof. Stanisław Andrzejewski
  • Prof. Bolesław Tomaszkiewicz
  • Prof. Andrzej Rajch
  • Prof. Janusz Debis
image_pdfimage_print