Udział ZSP w lwowskim projekcie edukacyjnym

22 czerwca w lwowskiej galerii „Własna Strzecha” miało miejsce podsumowanie projektu edukacyjnego „Historie lwowskich Polaków piórem i pędzlem pisane”. Celem podjętego działania było ocalenie od zapomnienia pamięci o naszych Rodakach, którzy urodzili się w wolnej i niepodległej Polsce. Nigdy nie zrzekli się obywatelstwa i po dziś dzień deklarują swoją przynależność do polskiej społeczności. Ich losy prawie zawsze były dramatyczne. Jako naoczni świadkowie okupacji sowieckiej w latach 1939- 1941, potem niemieckiej w latach 1941 – 1944, stali się obywatelami przymusowo wcielonymi do Związku Radzieckiego, a od 1991 r. do Ukrainy. Ich rodziny zmagały się z prześladowaniami Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), wywózkami i deportacjami na Syberię czy obrazami zagłady żydowskiej. Nie powrócili do kraju z uwagi na poszukiwanie swoich bliskich po wojnie, pojawiającymi się chorobami rodziców lub dziadków, którymi należało się zaopiekować oraz strzegli przed dewastacją dziedzictwo kulturowe naszej ojczyzny. W ciągu swojego życia należeli do 5 różnych państw. Przerzucani w zależności od układów politycznych, nie zatracili w sobie polskości. Wychowali swoje dzieci w szacunku do Polski i dbali o to, aby ich potomkowie powrócili do utraconej ojczyzny. Dzisiaj zmagają się z chorobami i samotnością. Tym bardziej należy dbać o pamięć o pokoleniu, które za 15 lat odejdzie bezpowrotnie.

Na wystawie zaprezentowano 40 portretów lwowian, urodzonych przed 1941 r., autorstwa Moniki Niezgody – tegorocznej absolwentki Zespołu Szkół Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie. Mam nadzieję, że to działanie ocali od zapomnienia wspaniałe pokolenia naszych Polaków, którym zawdzięczamy pamięć o Obrońcach Miasta Lwowa znajdujących się na Cmentarzu Łyczakowskim oraz o inteligencji pozostającej na warcie po repatriacji m.in. o dr. H. Mosingu, M. Jaworskiej, P. Hausvaterze, prof. M. Gębarowiczu, Z. Panek, ks. R. Kiernickiemu i in.

Projekt uzyskał patronaty Konsulatu RP we Lwowie, Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granica, Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, Fundacji Wolność i Demokracja, Radia Lwów, Kuriera Galicyjskiego oraz Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Oprawę muzyczną przygotowali uczniowie klasy VB oraz IA pod opieką Pana Waldemara Dziaczkowskiego, Jerzego Kozery oraz Ryszarda Palucha.

Tomasz Banaszkiewicz

fot. T. Banaszkiewicz