Wystawa fotografii Kai Kurczuk

Zapraszamy w piątek 27 października 2017 r. o godz. 19.00 na wernisaż wystawy pt. „Obrazy podejrzane” naszej absolwentki Kai Kurczuk do Domu Słów/ II piętro przy ul. Królewskiej 17 w Lublinie.

Wystawa jest efektem projektu zrealizowanego w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin, obejmującego realizację czarno-białych fotograficznych pocztówek lubelskich.Cykl ma na celu ukazanie Lublina i okolic z nieoficjalnej strony, w sytuacjach podejrzanych, swoistych „pejzaży społecznych”.Zbiór uchwyconych kadrów stanowi zapis codzienności – jest efektem benjaminowskiego flaneuringu (kontemplowanie miejskiego życia), o którym pisał profesor Władysław Panas.

Kaja Kurczuk w 2011 r. ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych w Zespole Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie. Absolwentka edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Artystycznym, doktorantka nauk o mediach na Wydziale Politologii UMCS. Związana zarówno z muzyką, jak i sztukami wizualnymi (głównie fotografią i kolażem).
Kaja to audio-wizaulny flâneur, poszukiwaczka niebanalnych obrazów, dźwięków i słów, których wydobywanie uruchamiać ma w odbiorcy chęć zajrzenia do jej osobistego świata, przy jednoczesnym zachowaniu uniwersalnego przekazu. Podstawowym tworzywem jest dla niej rzeczywistość, którą poddaje interpretacji, tworząc nowe znaczenia. Aparat fotograficzny postrzega jako medium komunikacji. Zdjęcie ma przede wszystkim mówić – siłą obrazu jest kontekst.

E. K.


Bibliografia:

  1. Obrazy podejrzane/ Kaja Kurczuk [W:] Teatr NN [online]. [dostęp 2017.10.27] http://teatrnn.pl/domslow/aktualnosci/obrazy-podejrzane-kaja-kurczuk/
  2. Przed premierą… Kaja Kurczuk [W:] Impart [online]. [dostęp 2017.10.27] http://www.impart.art.pl/oferta-kulturalna/636-przed-premiera-kaja-kurczuk
image_pdfimage_print