Wystawa malarstwa Jacka Wojciechowskiego

Objazdowa Galeria Sztuki ZPAP 2017

W piątek 27 października 2017 roku o godzinie 17.00 odbył się wernisaż wystawy prof. Jacka Wojciechowskiego w galerii Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie.

Fotoreportaż z wernisażu

 

Jacek Wojciechowski urodzony 22.11.1954 r. w Lublinie, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby.

W 1980 r. obronił dyplom z zakresu malarstwa w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego. Po studiach podjął pracę w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Obecnie  jest profesorem  w Zakładzie Malarstwa Wydziału Artystycznego UMCS. Autor ponad 22 wystaw indywidualnych, uczestnik ponad 50 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany m.in.:

  • w 1991r. – nagroda równorzędna – XXVIII Ogólnopolska Wystawa Malarstwa „Bielska Jesień” w Bielsku Białej;
  • w 1996 r. – nagroda ZPAP – 16 Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie;
  • w 2002 r. – trzecia nagroda – „Obraz Roku” Wystawa Okręgu ZPAP Lublin.

„Przedziwne są formy świata przedstawionego, raczej – wykreowanego przez artystę. Owszem, można ich genealogię wywieść z tradycji surrealizmu w wydaniu Miró, Klee, czy Dubuffeta – ale to tylko powierzchowne pokrewieństwo, teoretyczne kalki, luźne i doraźne skojarzenia widza, który w pierwszym, zupełnie zrozumiałym odruchu – musi znaleźć wpływy czy analogie.” (cyt. Paweł Huelle)

E.K.


Bibliografia:

  1. Jacek Wojciechowski malarstwo [W:] Muzeum Lubelskie w Lublinie [online]. [dostęp 2017.10.27] http://www.muzeumlubelskie.pl/JACEK_WOJCIECHOWSKI_MALARSTWO-2-346-44.html
image_pdfimage_print