Wystawa malarstwa Bartłomieja Flisa

Otwarcie wystawy malarstwa Bartłomieja Flisa odbyło się dnia 31 stycznia 2020 roku o godz. 18.00 w Galerii A10 w Zespole Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie przy ul. Muzycznej 10 a. Wystawa otwarta do 19 lutego 2020 roku.

Chłopaki, olej i akryl na płótnie, 140 x 180, 2019
Fotoreportaż z wernisażu

 

Bartłomiej Flis, ur. 1994. Ukończył Ogólnokształcąca Szkołę Sztuk Pięknych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie na specjalizacji reklama wizualna oraz Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na kierunku malarstwo. Dyplom wykonany w Pracowni działań malarskich w przestrzeni publicznej prowadzonej przez dr Aleksandrę Ignasiak. Dyplom obroniony w 2019 roku.

„Swoje prace tworzę w oparciu o analizę własnych wspomnień. Każdy obraz jest oddzielną strefą, zamkniętą przestrzenią, w której przedstawiam relacje, zachodzące między mną, a ludźmi, przedmiotami, wydarzeniami. Obrazy są zbiorami wspomnień. Retrospekcją przefiltrowanych przez czas wydarzeń z mojego życia, które segreguję i hierarchizuję, tworząc mapy czy też kolekcje przeżyć. Motyw fabryki, który przewija się w pracach, jest elektrownią z mojego dzieciństwa. Żyłem kilometr od niej. Kominy, silosy, metalowe konstrukcje, cała fabryka była niewyjaśnioną tajemnicą. Co tam się działo? Eksperymenty naukowe? Czy można tam dojść kanałami? Zadawałem sobie wiele pytań. Okalała ją zielona mgła. Obserwowałem ją. Była dla mnie strefą, do której tylko nielicznym naukowcom można było wejść. Musieli mieć skafandry, maski, czujniki. Wypływająca z niej woda musiała być radioaktywna. Dziś wiem, że to tylko oczyszczalnia ścieków, ale czy moje wspomnienia nie są prawdziwe? Czy elektrowni faktycznie tam nie było? Była, bo pamiętam. W tym uniwersum kolekcjonuję wszystkie wspomnienia. W strefach, w których zawsze jestem w centrum, otoczony ludźmi, zjawiskami, co do których realności niepotrzebny mi jest dowód bo wspomnienia są jedynie wyobrażeniami prawdziwych wydarzeń.”

Bartłomiej Flis

image_pdfimage_print