Biblioteka Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida ul. Muzyczna 10A 20-612 Lublin tel. (081) 532-72-39
  Wydarzenia

 

 


 

Portret Rodzinny

Retrospektywna wystawa z cyklu Biennale Portret Rodzinny (uroczyste otwarcie w dniu 29.10.2007 rok).



WYSTAWA Uroczyste otwarcie.
Fot. archiwum ZSP w Lublinie

PRACE UCZNIÓW Z LUBELSZCZYZNY W TEATRZE NARODOWYM

W Teatrze Narodowym w Warszawie zorganizowano w ostatnich dniach października retrospektywną wystawę z cyklu Biennale Portret Rodzinny. Wzięli w niej udział młodzi twórcy z 20 szkół z całej Polski. Wśród autorów znaleźli się uczniowie szkół plastycznych w Lublinie i Nałęczowie.

- Ważny w tym wszystkim jest nie tyle aspekt artystyczny, co przede wszystkim wychowawczy - podkreśla Krystyna Głowniak, dyrektorka Zespołu Szkół Plastycznych w Lublinie. - Zwrócenie uwagi na rolę rodziny w trudnym okresie, kiedy przeżywamy kryzys wartości i destrukcję ludzkich więzi.

Prace, które znalazły się w Teatrze Narodowym, powstały w różnych technikach. Temat rodziny ujmują niekiedy w zaskakujący sposób. Są prace pesymistyczne, ale i napawające optymizmem - chociażby przygotowana przez Mateusza Bieleckiego z Nałęczowa, która wyobraża rozmowę ojca z córką. Obraz zdobył I miejsce w 2005 roku. Z kolei Łukasz Leszczyński, także z Liceum Plastycznego w Nałęczowie, pokazał pracę pt. "Oczekiwanie".

Lubelską szkołę plastyczną reprezentowały: Karolina Zienkiewicz, autorka tkaniny "W labiryncie naszych spraw", przygotowanej pod kierunkiem Alicji Kuśmierczyk oraz Małgorzata Wnuk, autorka "Quo vadis".

- Udział w wystawie to duże wyróżnienie dla naszej szkoły - dodaje dyrektor Krystyna Głowniak.

Aranżację wystawy przygotowali nauczyciele Zespołu Szkół Plastycznych w Lublinie (OSSP i Liceum Plastyczne) wspólnie z Zespołem Szkół Plastycznych im. Wacława Gersona z Warszawy.

Pamiątką biennale jest starannie wydany przez ZSP w Lublinie katalog. Warto przypomnieć, że początek przedsięwzięcia wiąże się z działalnością Międzynarodowego Kongresu Rodziny, którego przedstawicielkami są: Elżbieta Drucka-Lubecka i Jolanta Bisping-Mycielska. Idea biennale zrodziła się, kiedy dyrektorem lubelskiej szkoły plastycznej był Andrzej Krasowski.

Tegoroczną wystawę obejrzało kilkaset osób. Warszawska wystawa była formą podziękowania i promocji dla wszystkich osób oraz szkół i instytucji, które w latach 1999-2007 przyczyniły się do realizowania kolejnych edycji Międzynarodowego Biennale Portret Rodzinny. W każdej edycji brało udział około 40 szkół plastycznych z całej Polski. Młodzi twórcy zaprezentowali około 3500 prac.

 

Biegalska Joanna, Portret rodzinny W: "Kurier Lubelski : kultura kraj"[online]. 31 .10.2007 [dostep 31października 2007]. Dostepny w World Wide Web: <http://www.kurierlubelski.pl/module-dzial-viewpub-tid-9-pid-45856.html>.

zobacz fragmenty katalogu z wystawy (prezentacja w PowerPont 12,4 MB)

zobacz także inne teksty (plik PDF)

zobacz również animację

Oto kilka zdjęć z wystawy:

 




fot. Krzysztof Wereński

zobacz galerię zdjęć na stronie Centrum Edykacji Artystycznej w Warszawie


- do góry -

Wizyta uczniów z Krężnicy Jarej


Uczniowie i P. Jadwiga Żelazko z Zespołu
Szkół w Krężnicy Jarej w bibliotece.
Fot. Lucyna Flasińska

W ramach promocji szkoły dnia 28 listopada 2007 roku odwiedzili naszą placówkę uczniowie z Zespołu Szkół w Krężnicy Jarej. Grupa liczyła 12 uczniów ze Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum pod opieką Pani Jadwigi Żelazko - nauczyciela matematyki. Przewodnikiem po zakątkach naszej szkoły została Lucyna Flasińska, która oprowadziła uczniów po pracowniach artystycznych i salach ogólnokształcących.

Uczniowie uczestniczyli w następujących zajęciach: rysunek i malarstwo, reklama wizualna, tkanina artystyczna, rzeźba, snycerstwo. Zwiedzających interesowało wszystko, więc nie ukrywali swojego zadowolenia. Szczególnie zaciekawiły ich prace ze snycerstwa i bardzo interesująca prezentacja przedstawiona przez Profesora Krzysztofa Kijewskiego.

Zwiedzali również profil ogólnokształcący. Podobała im się biblioteka, a także pracownie przedmiotowe. Byli zainteresowani również wystawami obrazów poplenerowych klas maturalnych i prezentacją kart świątecznych.

Opiekunka grupy Pani Jadwiga Żelazko podziękowała w imieniu własnym oraz młodzieży nauczycielom udzielającym informacji, m. in.: T. Kliczce, Z. Kwiatkowskiemu, M. Bijas i P. Świst). Sama również wyraziła podziw, że mogła obejrzeć tego typu szkołę, jednocześnie deklarując chęc ponownego odwiedzenia naszej placówki w Dniu Otwartych Drzwi.

zobacz galerię zdjęć


- do góry -