1

78. rocznica ataku ZSRR na Polskę

19 września w szkolnej auli odbyła się uroczystość związana z upamiętnieniem 78 rocznicy napaści ZSSR na Polskę 17 września 1939 roku. Program obejmował, m.in. odczytanie okolicznościowego referatu na temat tych wydarzeń, przygotowanego przez p. R. Kalickiego z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, projekcję filmu„Niezwyciężeni”, recytację wiersza Z. Herberta przez uczennicę M. Sak oraz wystąpienie dr Leszka Czarneckiego z lubelskiego oddziału IPN, który obok przedstawienia nowych faktów opartych na odkrywanych w archiwach dokumentach dotyczących wydarzeń poprzedzających wybuch wojny, zaprezentował sylwetkę por. J. Bołbota, bohaterskiego obrońcy granicy w bunkrach Tynnego, związanego w swoim krótkim życiu z Wilnem i Lublinem. Film o obronie Tynnego i ostatnich dniach życia J. Bołbota zrealizowali uczniowie klasy 4b pod kierunkiem p. M. Kierczuk-Macieszko w ramach wspólnego projektu artystyczno – historycznego ZSP i lubelskiego oddziału IPN. Jego premiera odbyła się 20 września w siedzibie Instytutu.

 Reprinty polskich gazetW rocznicę wybuchu II wojny światowej zaprezentowano plakaty propagandowe i reprinty1 polskich gazet pochodzące z kolekcji „Gazety Wojenne” z czasów największego i najkrwawszego konfliktu zbrojnego w historii. Na wrześniowej ekspozycji w bibliotece Zespołu Szkół Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie znalazły się: „Czas – 7” z 2.09.1939 r., „Ekspres Poranny” z 4.09.1939 r., „Kurier Poranny” z 5.09.1939 r. i „Ilustrowany Kuryer Codzienny” z 26.10.1939 roku.


  1. Termin „reprint” został zaczerpnięty z języka angielskiego. Według Wielkiej Encyklopedii PWN oznacza przedruk (ponowny druk), reprodukcję publikacji będącą kopią dzieła wydrukowanego wcześniej. Słownik Języka Polskiego słowem „reprint” określa nowe wydanie książki będące wierną kopią oryginału, wykonane bez powtórnego składania tekstu.