1

Izba Drukarstwa „Dom Słów”- współpraca z Teatrem NN

Warsztaty w Izbie Drukarskiej 18 marca grupa uczennic z klasy I a (tkanina artystyczna) – wzięła udział w warsztatach dotyczących historii papieru i drukarstwa odbywających się w Izbie Drukarskiej należącej do Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.

Uczestniczka warsztatów – Agata Zubala – pisze: „Poznałyśmy historię przedwojennej drukarni i druku książek w Lublinie. Dowiedziałyśmy się, co nieco o sposobach wyrobu czcionek, a także mogłyśmy samodzielnie skorzystać z maszyn drukarskich i pracowni introligatorskiej. Obejrzałyśmy zbiór przeróżnych czcionek. W drugiej części warsztatów poznałyśmy europejskie i japońskie sposoby wyrobu papieru oraz potrzebne do tego narzędzia, obejrzałyśmy wiele gotowych próbek wykonanych z niecodziennych materiałów takich jak np. łodyga mniszka lekarskiego czy suszona trawa. Na koniec nauczyłyśmy się własnoręcznie wyrabiać papier czerpany techniką europejską. (Papier czerpany – to rodzaj papieru wytwarzanego w procesie czerpania, na który składa się etap wyodrębnienia pojedynczych włókien z surowców roślinnych oraz etap formowania papieru z wodnej zawiesiny włókien, odwadnianej na sicie). Warsztaty były niesamowicie interesujące i niejedna z nas od razu zadeklarowała zamiar ponownego odwiedzenia drukarni”.1


1. Historia pisania oraz drukowania to nic innego jak historia ludzkiej komunikacji. Za wynalazkiem słowa pisanego stoi pragnienie zachowania słów, które mają uchronić daną myśl, dane dzieło od zapomnienia. To, co wypowiedziane przemija, podczas gdy to, co zapisane, może trwać przez wieki. Verba volant, scripta manent ( słowa ulatują, pisma pozostają) -mówi sentencja łacińska. Druk to bezapelacyjnie jeden z najważniejszych wynalazków naszej cywilizacji, albowiem bez niego współczesny świat byłby zdecydowanie uboższy.

Izba Drukarstwa „Dom Słów”

Lubelska Izba DrukarstwaNa początku 2007 roku Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” został gospodarzem zrujnowanej Izby Drukarstwa Lubelskiego znajdującej się od 1980 roku przy ul. Żmigród 1. Dzięki staraniom ośrodka zapadły decyzje o wyasygnowaniu środków finansowych z budżetu miasta Lublina na gruntowny remont pomieszczeń i utworzenie w tym miejscu Izby Drukarstwa. Już w maju 2008 roku mogła ona rozpocząć swoją działalność.
W Izbie można zobaczyć wciąż sprawne maszyny drukarskie oraz urządzenia introligatorskie używane w starych lubelskich drukarniach. Wiele z nich ma ponad sto lat. Tutaj też możemy dowiedzieć się o historii książki i drukarstwa w Lublinie.

W dniu 7 marca Dyrekcja ZSP w Lublinie podpisała umowę o współpracy z Ośrodkiem Brama Grodzka – Teatr NN.

„(…) W chwili obecnej większość szkół nie realizuje żadnych programów poświęconych miastu, w którym się znajdują. Dlatego nasuwa się pytanie czy młodzi ludzie będący jego mieszkańcami i nic nie wiedzący o przeszłości swojego miasta, o tym, co jest w nim ciekawe i unikalne, będą myśleli o nim jak o wyjątkowym miejscu? Jak pokazać Lublin młodym ludziom tak, żeby stał się dla nich fascynującym i ważnym miejscem wartym związania z nim swojego życia? Wreszcie jak przygotować młodzież do twórczej aktywności w życiu społecznym i kulturalnym miasta? Jak pokonać rosnącą apatie, niewiarę w sens społecznej aktywności? Jak uczynić ich przedsiębiorczymi? Te pytania wymagają odpowiedzi, podjęcia konkretnych działań już na poziomie szkoły (…) „ – pisze dyrektor Ośrodka Barama Grodzka – Teatr NN – Tomasz Pietrasiewicz.
Pierwszym działaniem służącym poznawaniu przez młodzież naszej szkoły niezwykłych miejsc w Lublinie była właśnie wycieczka do „Domu Słów”. To początek długofalowej współpracy, realizacji wspólnie wypracowanych projektów, różnorodnych warsztatów edukacyjno – artystycznych.

Warsztaty komiksu w ZSP 27.03.2014W dniu 27 marca w ramach jednego z takich projektów gościliśmy w naszej szkole Pana Macieja Pałkę i Panią Martę Bystroń, którzy dla naszej młodzieży poprowadzili warsztaty komiksu. Dla młodzieży z naszej szkoły warsztaty typograficzne ( projekt „Małe wydawnictwo – razem tworzymy książkę”), fotograficzne, graficzne, czerpania papieru, ale również edukacja poetycka czy historyczna w niekonwencjonalnej scenerii starej drukarni w otoczeniu starych maszyn drukarskich i niezwykłych przedmiotów może stanowić interesującą formę uzupełnienia standardowych zajęć edukacyjnych.

W najbliższym czasie Teatr NN zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w kolejnej edycji ” Miasta Poezji”, w ramach której w dniach 19-21 maja 2014 przy ul. Żmigród 1 w Dom Słów, odbędą się warsztaty animacji poklatkowej. Warsztaty poprowadzi Balbina Bruszewska (polska reżyser, scenarzysta i fotograf, autorka filmów animowanych, programów telewizyjnych i wideoklipów. Absolwentka Animacji filmowej i efektów specjalnych na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Dyrektor artystyczna łódzkiego Studia Se-ma-for Produkcja filmowa, ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, prezes Fundacji Lucid Life).