1

Lektury szkolne w formie innej niż książka – aktualizacja

Drodzy Uczniowie

Dziewcczyna i chłopiec czytają książki leżąc na łóżku. Kliknięcie w miniaturkę obrazka spowoduje wyświetlenie powiększonego zdjęcia.

Biblioteka Zespół Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie zaprasza na stronę pt. „Programy Teatr Telewizji” – link, na której znajdziecie adaptacje teatralne dzieł literackich ułożone w kolejności alfabetycznej tytułów. Możecie obejrzeć, między innymi lektury szkolne, np. „Chłopi” wg powieści Władysława Reymonta,  „Dziady” Adama Mickiewicza, „Inny świat” – proza obozowa Herlinga-Grudzińskiego i inne.

Zachęcamy Was do oglądania lektur w wersji sfabularyzowanej. Pamiętajcie jednak, że książka jest specyficzną formą przekazu, inną niż film, czy teatr. Biorąc pod uwagę tylko treść, wersja filmowa czy teatralna może znacznie różnić się od wersji książkowej. Dlatego zalecamy, żebyście najpierw przeczytali lekturę, a dopiero potem obejrzeli jej sfabularyzowaną adaptację. Poniżej znajdują się darmowe i płatne linki do filmów zapisane w porządku alfabetycznym, a także free łącza do słuchowisk i audiobooków.

Linki do darmowych (lub prawie darmowych) portali ebooków i audiobooków

  1. lektury.gov.pl
    https://lektury.gov.pl/
    Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
  2. WolneLektury.pl
    https://wolnelektury.pl
    Całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.
  3. ChmuraCzytania.pl
    http://chmuraczytania.pl/catalog.php
    Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.
  4. Empik Premium bezpłatnie przez 60 dni
    https://www.empik.com/premium
    Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.
  5. Publio
    https://www.publio.pl/e-booki,darmowe.html
    Darmowa księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.
  6. Polska-Poezja.pl
    https://polska-poezja.pl/lista-wierszy
    Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.
  7. Ninateka
    https://ninateka.pl/edu
    Zasób archiwalnych materiałów audiowizualnych: rejestracji spektakli teatralnych i operowych, koncertów, dokumentów, reportaży, animacji, filmów eksperymentalnych, które mogą stanowić ciekawe uzupełnienie szkolnej lekcji.

Bibliografia

  1. Aktualizacja: Darmowe książki w internecie [W:] Biblioteka w Szkole [dostęp 2020.10.22] https://biblioteka.pl/artykul/Aktualizacja-Darmowe-ksiazki-w-internecie/9587
  2. Źródło fot.: SINEWS [on-line]. [dostęp 2020.10.27] https://www.studyinternational.com/news/young-adult-literature-2020/

oprac. Elżbieta Maut-Kargul