Tkanina artystyczna

PODSTAWA PROGRAMOWA

Treści nauczania

1. Tkanina – charakterystyka, rodzaje, funkcje, przeznaczenie.
  2. Historia tkactwa a współczesna tkanina artystyczna i użytkowa. Tradycje regionalne.
  3. Środki wyrazu artystycznego w projektowaniu tkaniny artystycznej. Struktura i logika.
  4. Materiały, surowce oraz procesy technologiczne.
  5. Krosna i urządzenia pomocnicze używane w tkactwie – możliwości techniczne; bezpieczeństwo i higiena pracy.
  6. Techniki tkackie.
  7. Eksperymentalna tkanina artystyczna płaska i przestrzenna.
  8. Specyfika przygotowania projektów i dyspozycji w oparciu o podstawy splotowe.
  9. Przygotowanie projektu do realizacji.
  10. Przygotowanie warsztatu i realizacja zadań w ścisłym powiązaniu z projektem.
  11. Planowanie pracy indywidualnej i zespołowej. Relacje projekt – realizacja.

Osiągnięcia uczniów

1. Świadome posługiwanie się językiem plastycznym w projektowaniu tkaniny artystycznej.
  2. Opanowanie warsztatu technicznego.
  3. Czytanie i sporządzanie dokumentacji projektowej (m.in. zasad rysowania splotów).
  4. Bezpieczne i sprawne posługiwanie się narzędziami i urządzeniami oraz praktyczne wykorzystanie sprawności technicznych do realizacji zadań.
  5. Wykorzystanie zdobytej wiedzy i umiejętności do realizacji zamówionych projektów.
  6. Dokumentowanie własnych dokonań twórczych.
  7. Profesjonalne prezentowanie własnych poglądów i dokonań twórczych.

fot. prac uczniów: Anna Łoś