Obchody Dnia Katyńskiego w ZSP
Sąsiedzi nasi, z którymi pragnęliśmy żyć w spokoju i zgodzie, nie chcą zapomnieć o wiekowej słabości Polski, która tak długo stała otworem dla najazdów i była ofiarą narzucania jej obcej woli przemocą i siłą.
(Józef Piłsudski)
Wyrazem tego stała się II wojna światowa poprzedzona zawarciem 23 sierpnia 1939 roku niemiecko-sowieckiego sojuszu z tajnym protokołem o podziale stref wpływów w Europie (pakt Ribbentrop-Mołotow). Atak na nasz kraj nastąpił 1 września ze strony niemieckiej, 17 września – ze strony rosyjskiej.
O konsekwencjach wynikających z niemiecko-sowieckiej okupacji w latach 1939-1945 (i lata późniejsze) uczniowie naszej szkoły mogli usłyszeć podczas sesji historycznej, zorganizowanej przez Pana Jerzego Kozerę w związku z rocznicą mordu katyńskiego.
Wstęp wygłosił Pan Dyrektor Krzysztof Dąbek. Wspomniał w nim o innych bolesnych dla Polski wydarzeniach, które miały miejsce w kwietniu: drugiej masowej deportacji Polaków na Syberię (12-15 kwietnia 1940) oraz o wydarzeniu z dnia 10 kwietnia 2010 tj. katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku.
W sesji wystąpili zaproszeni goście: Pani Justyna Dudek z lubelskiego oddziału IPN oraz rzecznik Związku Sybiraków, Pani Krystyna Mateuszuk. Uczniowie mieli, więc okazję zapoznać się z wydarzeniami zarówno w formie referatu naukowego, jak i z bezpośredniej relacji osoby, która osobiście przeżyła dramat katyński.
Ostatnią część swej wypowiedzi Pani Krystyna Mateuszuk poświeciła sprawie Międzynarodowego Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, który od 14 lat odbywa się w Białymstoku, zawsze w pierwszej dekadzie września. W nowym roku szkolnym także reprezentacja naszej szkoły wybiera się do Białegostoku, aby wziąć w nim udział.
Ewa Wrona
#gallery-1 { margin: auto; } #gallery-1 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 25%; } #gallery-1 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-1 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */