1

Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Dnia 4 marca 2019 roku uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie upamiętnili „Żołnierzy Wyklętych”. W hołdzie dla bohaterów antykomunistycznego podziemia w szkolnej auli odbyła się uroczystość. Następnie 7 marca przedstawiciele z klas Ia, Ib, IIb, IIa uczestniczyli w spotkaniu z ppłk. Marianem Pawełczakiem „Morwą” oraz obejrzeli film pt. „Zapora” w reżyserii K. Starczewskiego w sali konferencyjnej Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, przy ulicy Wodopojnej 2. Opiekę nad młodzieżą sprawował Jerzy Kozera – nauczyciel historii w ZSP w Lublinie.

Biblioteka szkolna również i tym razem przyłączyła się do obchodów. Zapraszamy do obejrzenia plakatów z portretami Żołnierzy Niezłomnych oraz tematycznej wystawki książek i broszur, z których szczególnie polecamy „Generał Józef Haller 1873–1960″.

Generał Józef Haller inspirował artystów, jego czyny odmalowano nie tylko pędzlem, ale stał się także bohaterem licznych pieśni i wierszy. „A zwycięzcom – pieśń Hallera/Wolnym życiem będzie grać!” – pisał Artur Oppman, czy: „Haller nam przewodzi, Polskę oswobodzi”. Z kolei na najsłynniejszym plakacie Stanisława Sawiczewskiego „Wstąp do wojska. Broń Ojczyzny” gen. Józef Haller wzywał do zaciągu do Armii Ochotniczej. Stanął na jej czele w dramatycznym momencie, gdy latem 1920 r. ważyły się losy nie tylko Polski, lecz także cywilizacji łacińskiej zagrożonej bolszewickimi hordami. Czytaj więcej…

Krzysztof Kaczmarski, Wojciech J. Muszyński, Rafał Sierchuła, Generał Józef Haller 1873–1960, Warszawa 2017, ISBN 978-83-8098-135-5

E.K.

Fot. Jakub Huszaluk