1

V Ogólnopolskie Warsztaty „Designu” 2014

V Ogólnopolskie Warsztaty Designu, zorganizowane w dniach 20 – 21 listopada 2014 r. przez Zespół Szkół Plastycznych im. C.K.Norwida w Lublinie, Stowarzyszenie Lubelski Plastyk, we współpracy z Wydziałem Architektury Wnętrz ASP w Warszawie, były rozwinięciem ubiegłorocznej imprezy, wysoko ocenionej przez jej uczestników. Organizatorzy postanowili – podobnie jak w zeszłym roku – zaproponować obok formuły zajęć warsztatowych z uczniami klas maturalnych, także inne formy wymiany doświadczeń: prezentacje, wykłady, wystawy. Jak zwykle w takich przypadkach, dodatkową wartość – samą w sobie – stanowiły nieformalne spotkania nauczycieli i uczniów, mające miejsce podczas całej imprezy, zarówno w murach szkoły, jak i podczas wieczornego spotkania (nazwanego integracyjnym) w urokliwej restauracji „Szeroka” na lubelskiej Starówce.2014 roku.

W sumie w Warsztatach uczestniczyło 44 nauczycieli z 14 szkół, w tym z PZSP im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ZSP im. J. Malczewskiego w Częstochowie, ZPSP w Krakowie, LP im. J. Chełmońskiego w Nałęczowie, LP im. P. Potworowskiego w Poznaniu, ZSP im. J. Brandta w Radomiu, LP im. A. Grottgera w Supraślu, ZPSP im. W. Gersona w Warszawie, ZSP im. A. Kenara w Zakopanem, LP im. B. Morando w Zamościu, ZPSP im. J. Szermentowskiego w Kielcach, ZSP im. C. K. Norwida w Lublinie, ZSE LP w Mińsku Mazowieckim, LP w Gronowie Górnym. W zajęciach, zorganizowanych w szkolnych pracowniach reklamy wizualnej, uczestniczyło 10 uczniów klas maturalnych ze szkół z Krakowa, Lublina, Zakopanego, Nałęczowa, Warszawy; obok nich w prezentacjach, wykładach, wystawach, uczestniczyli także uczniowie starszych klas ZSP w Lublinie.

Wojciech Myjak, wizytator CEA WarszawaObserwatorem z ramienia CEA był wizytator, specjalista ds. szkół plastycznych, p. Wojciech Myjak.

Głównym partnerem merytorycznym, a ze względu na przygotowanie i współfinansowanie wydawnictwa przygotowanego specjalnie na Warsztaty – właściwie współorganizatorem imprezy, była Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, w szczególności Wydział Architektury Wnętrz i Wydział Wzornictwa, reprezentowany przez prof. B. Krasulaka, dra J. Mrozka oraz młodszych pracowników naukowych: mgr J. Gburczyka, mgr M. Małeckiego, mgr J. Kochańskiego. Niestety planowana prezentacja prof. J. Bogusławskiego nie doszła do skutku, na skutek problemów zdrowotnych profesora, chociaż jego wystąpienie w formie skróconej znalazło się finalnie w przygotowanym wydawnictwie. W Warsztatach obecni byli także przedstawiciele dwóch innych uczelni artystycznych: prof. G. D. Mazurek, dr hab. S. Plewko, mgr M. Mikulski z Zakładu Sztuki Mediów Cyfrowych ISP WA UMCS w Lublinie oraz mgr M. Jurkowska z Wydziału Architektury Wnętrz ASP im. J. Matejki w Krakowie (pracownia prof. J.Cuprysia). Ich wystąpienia uzupełnione były wystawami w Szkolnej Galerii: pokazem video mappingu „Elementomachia” mgr P.Stępniaka (tegoroczny dyplom z pracowni ZSMC ISP WA UMCS, zaprezentowany przez autora) oraz wystawą wybranych dyplomów z Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej Akademii.

Izba Drukarstwa Domu Słów „Ośrodka Brama Grodzka – Teatru NN”Przygotowując program warsztatów staraliśmy się uwzględnić trzy rzeczy: po pierwsze znaleźć pewną równowagę między wykładami, prezentacjami a innymi działaniami o charakterze praktycznym – jak np. zajęcia z uczniami w pracowniach, uczestnictwo w „żywym” pokazie mappingu w szkolnej pracowni, możliwość własnoręcznego wykonania drukarskiej odbitki w miejscu o żywej tradycji dawnego warsztatu (Izba Drukarstwa Domu Słów „Ośrodka Brama Grodzka – Teatru NN”), wprowadzić do dotychczasowej tematyki Warsztatów pewne elementy związane z projektowaniem przestrzennym (w tradycyjnej formule – bezpośredniego modelowania formy, pozbawionego obróbki cyfrowej) oraz refleksję nad dawnym i współczesnym statusem artysty – designera, również z pozycji aktywnego uczestnika na rynku takich usług.

 Wystąpienie dr P.Zarębskiej, ZSP im. C.K.Norwida w LublinieWybrane zagadnienia dotyczące projektowania architektonicznego zrealizowały wystąpienia dr P.Zarębskiej (ZSP im. C.K.Norwida w Lublinie) – „Zespół Szkół Plastycznych i Muzycznych w Lublinie, jako przykład modernistycznej architektury grupy „Tygrysów” w kontekście ich twórczości”, mgr M.Jurkowskiej (ASP Kraków) „Bionika w projektowaniu przestrzennym” oraz krótki artykuł prof. J.Bogusławskiego (ASP Warszawa) w wydawnictwie Warsztatów – pt. „Detal miasta”.  Z kolei – mający charakter bardziej naukowy – referat i prezentacja dra J. Mrozka (ASP Warszawa) „Zawód – projektant, obszary designu”, był próbą syntetycznego spojrzenia na historię designu od poł. XIX w., po czasy współczesne, z zarysowaną perspektywą hipotetycznych obszarów aktywności designera w przyszłości, w której cała cywilizacyjna rzeczywistość poddana będzie (a właściwie już jest) projektowaniu.

Prezentacja prof. B. Krasulaka z ASP WarszawaPraktykę doświadczeń rynku z pozycji aktywnego uczestnika zaprezentował mgr J. Kochański (ASP Warszawa), młody, choć już utytułowany nagrodami designer prowadzący własne studio projektowe – „Zawód – product designer”. Prezentacja prof. B. Krasulaka (ASP Warszawa) „Identyfikacja produktu – wizerunek firmy” dopełniła tę część Warsztatów, o refleksję nad zamierzonymi i nieprzewidzianymi kontekstami wizualnych komunikatów.

Kolejna część Warsztatów, którą można nazwać „demonstracyjną”, prezentowała konkretne przykłady z zakresu ćwiczeń projektowych studentów ZSMC ISP WA UMCS i ASP im. J. Matejki w Krakowie. Stanowiły ją pokazy – prezentacje omówione przez prowadzących realizacje dyplomowe (prof. G.D.Mazurek, dr hab. S. Plewko) oraz wystawa wydruków dyplomów Wydziału Architektury Wnętrz. Szczególnie interesująca była kilkunastominutowa prezentacja – video mapping „Elementomachia” P. Stępniaka w Szkolnej Galerii, będąca połączeniem tradycyjnej formy przestrzennej, utworzonej przez geometryczne zestawy kartonowych brył, na które rzutowane były graficzne i malarskie animacje, tworzące rozciągnięty w czasie spektakl walki metaforycznie potraktowanych żywiołów. Całość dopełniła sugestywna ścieżka dźwiękowa.

Zajęcia warsztatowe z uczniami w szkolnych pracowniachW części praktycznej, pierwszego dnia Warsztatów, wzięli udział uczniowie klas maturalnych – w sumie 10 uczniów z szkół plastycznych z Krakowa, Warszawy, Zakopanego, Nałęczowa, Lublina – w dwóch pracowniach, pod kierunkiem prof. B. Krasulaka, mgr M. Małeckiego i mgr J. Gburczyka. W krótkim czasie (3 godziny) realizowali złożone ćwiczenie „Znak i bryła – forma graficzna a obiekt przestrzenny”, rozciągnięte na kilka etapów. Pełny opis założeń tego ćwiczenia można znaleźć w wydawnictwie V Warsztatów, tutaj można tylko zaznaczyć, że było ono połączeniem analizy znaku graficznego (litera) z nadaniem mu znaczenia przestrzennego (bryła) w dwóch interpretacjach: kontrastu i harmonii. Dodatkowo, dokumentacja fotograficzna, pozwoliła na stworzenie kolejnych interpretacji formy, budowanej światłem i cieniem z różnych punktów oświetlenia. Całość ćwiczenia została opracowana w formie prezentacji i omówiona w kolejnym dniu warsztatów. Prowadzący zajęcia podkreślali wysoki poziom świadomości plastycznej uczniów, porównywalny z świadomością i umiejętnościami studentów swoich pracowni, pierwszego i drugiego roku studiów ASP w Warszawie.

Okolicznościowy wydruk dla uczestników warsztatów wykonany w Izbie Drukarstwa Domu SłówW drugim dniu Warsztatów, uczestnicy – nauczyciele, uczniowie, ale także zaproszeni pracownicy naukowi, uczestniczyli w krótkim warsztacie zecersko-drukarskim w Izbie Drukarstwa Domu Słów „Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, gdzie mieli okazję zapoznać się z całym procesem powstania unikatowego druku: od produkcji papieru, układania czcionki w kasztach, druku na XIX-wiecznych prasach, po warsztat introligatorski. Każdy uczestnik miał okazję własnoręcznie wykonać odbitkę zaprojektowaną specjalnie na warsztaty Designu, która jednocześnie stanowi niepowtarzalną pamiątkę z tego niezwykłego miejsca. W Izbie Drukarstwa można było również obejrzeć wystawę „Afisz i akcydensy” i zapoznać się z dokumentacją warsztatów typograficznych „Typolub”, które odbyły się tu tydzień wcześniej. Wielu uczestników Warsztatów Designu – włączając w to także przedstawicieli ASP w Warszawie – deklarowało, że chętnie wrócą tu ze swoimi uczniami i studentami, aby przynajmniej pokazać im to miejsce, a może nawet zapisać się na podobny warsztat drukarski.

Na koniec, krótkiego podsumowania przebiegu imprezy dokonał wizytator CEA, p. Wojciech Myjak oraz w imieniu organizatorów p. Jolanta Jarosińska (Prezes Stowarzyszenia Lubelski Plastyk), dyrektor ZSP w Lublinie Krzysztof Dąbek i komisarz Warsztatów, p. Andrzej Mazuś. Rozdano dyplomy uczestnictwa i podziękowania dla szkół, zebrano ankiety ewaluacyjne. Zarówno z ich analizy, jak i z rozmów z uczestnikami, wynika, że taka formuła imprezy powinna być kontynuowana. Podkreślano znaczenie zajęć warsztatowych dla uczniów i włączenie do ich programu wykładów i prezentacji o bardzo różnorodnym charakterze. Pojawiły się także propozycje połączenia różnych imprez organizowanych przez inne szkoły, których wiodącym tematem jest pojęcie „designu”. Wszystkie te – i inne – spostrzeżenia będą z pewnością wzięte pod uwagę przy organizacji następnych Warsztatów, tym bardziej, że również ze strony środowiska akademickiego spotkać się można z opinią, że tego typu spotkania należy kontynuować.

Kończąc tą krótką notkę, trzeba wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy: należy zauważyć, że V Ogólnopolskie Warsztaty Designu odbywały się przede wszystkim w szkole, która udostępniła wszystkim zainteresowanym, swoje pracownie, przestrzenie wystawowe, a nawet magazyny prac archiwalnych. Można było wejść do pracowni na zajęcia artystyczne, zobaczyć warsztaty, w których są nauczane specjalności, wymienić się doświadczeniami i podzielić uwagami. Z pewnością, tego aspektu imprezy nie można przecenić.

Tak, więc nie żegnamy się, do zobaczenia za rok w Lublinie.

Krzysztof Dąbek
Dyrektor ZSP im. C. K. Norwida w Lublinie

także galeria zdjęć na Flickr.com

Wydawnictwo przygotowane specjalnie na V „Designu” 2014

Pismo wiodące Design do dyrektorów szkół

Plan warsztatów Designu

plik .pdf

Zespół Szkół Plastycznych im. C. K. Norwida, ul. Muzyczna 10 A, Lublin

telefon (81) 532 46 27


Pliki do pobrania:

  1. Plan warsztatów Design 2014
  2. Karta zgłoszenia uczestnika V Ogólnopolskich Warsztatów
  3. Karta zgłoszenia uczestnika V Ogólnopolskich Warsztatów

stopka