1

Warsztaty ceramiczne dla uczniów ZSP marzec – czerwiec 2022 rok

Kobieta w pozycji leżącej. Kliknięcie w miniaturkę obrazka spowoduje wyświetlenie powiększonego zdjęcia.Jako temat warsztatów ceramicznych zaproponowałam interpretację wybranego dzieła malarskiego.

Iga Serek

Uczniowie przygotowali serię szkiców na podstawie swoich ulubionych obrazów. Pojawiły się różnorodne propozycje, które wybrane zostały ze względu na ciekawą kolorystykę, układ kompozycyjny, fakturę, możliwość rozrzeźbienia.

Motywy zostały powiększone do rozmiaru 30×30 cm i przeniesione na kalkę techniczną. Na niej też nanieśliśmy propozycje podziałów na moduły i numerację kafelków.

Glinę rozwałkowywaliśmy do potrzebnego formatu i grubości na podkładkach ze sklejki.

Potem projekty zostały przeniesione na płaty gliny, a mozaika poprzecinana na odpowiednie fragmenty.

Następnie uczniowie opracowywali powierzchnię swoich prac, stopniowali plany, dodawali faktury itp.

Kolejnym krokiem był wypał na biskwit czyli przygotowanie do szkliwienia. Jako, że jedna z propozycji prezentacji mozaik jest ściana na zewnątrz szkoły zdecydowałam o spieczeniu gliny na 1200 C co zagwarantuje jej małą porowatość, a tym samym odporność na warunki atmosferyczne.Kobieta w pozycji siedzącej tyłem. Kliknięcie w miniaturkę obrazka spowoduje wyświetlenie powiększonego zdjęcia.

Po oczyszczeniu z kurzu prace są gotowe do szkliwienia. Zapoznaliśmy się z podstawowymi informacjami na temat szkliw i obejrzeniu próbek uczniowie przystąpili  do szkliwienia.

Szkliwa dostępne w pracowni mają zakres temperatur 1020-1080 C, więc zdecydowaliśmy się na wypał w 1050 C.

Maja Poppe biskwit

tekst Oliwia Beszczyńska