1

Warsztaty plastyczne dla Polonii ze Wschodu

od lewej: D. Śladecki, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”; K. Dąbek, dyr ZSP w LublinieOd 10 do 20 sierpnia 2015 w siedzibie Zespołu Szkół Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie, miały miejsce warsztaty plastyczne dla młodzieży polskiej z Litwy, Rosji, Białorusi i Ukrainy. Projekt ten został zrealizowany we współpracy z Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” oddział w Lublinie, dzięki zaangażowaniu prezesa wspólnoty, pana dr D. Śladeckiego oraz dyrektora i nauczycieli ZSP.

Jest to już 8 edycja wakacyjnych warsztatów, podczas których młodzież Polonii zza wschodniej granicy, mieszkająca w dawnych republikach Związku Radzieckiego, ma okazję, pracując pod kierunkiem nauczycieli ZSP w Lublinie, realizować nie tylko artystyczny, ale także patriotyczny program kształcenia. Zajęcia dla pięciu grup zorganizowano tak, żeby poziom programu odpowiadał możliwościom i wiekowi uczestników, ponieważ skala wiekowego przedziału była dość duża – od 11 do 20 lat.

Zasadniczym celem zajęć, było wykonanie medalionów z płaskorzeźbami przedstawiającymi ważne postacie dla polskiej historii, obrońców kresów wschodnich roku 1939 i żołnierzy niezłomnych, walczących wiele lat po zakończeniu II wojny światowej. Z modeli glinianych zostały wykonane odlewy, które staną się galerią płaskorzeźb dekorujących sale siedziby Stowarzyszenia, w zabytkowej kamienicy Rynek 18.

Pozostali uczestnicy warsztatów mieli okazję spróbować swoich sił w temacie rysunku architektonicznego, weduty – biorąc za główny motyw pejzaż Starego Miasta w Lublinie, Kazimierza Dolnego i Zamościa. Wprowadzeniem do tego trudnego tematu były zajęcia w pracowniach malarskich szkoły, w których powstawały także martwe natury jako ćwiczenia kolorystyczne i perspektywiczne. Innym ćwiczeniem były portrety świadków historii – dawnych zesłańców Syberii i Kazachstanu z czasów sowieckiej okupacji II Rzeczpospolitej. Z kolei inna grupa młodzieży realizowała w szkolnych pracowniach krótkie filmy animowane inspirowane dawną historią Polski: wydarzeniami poprzedzającymi bitwę pod Grunwaldem i anegdotyczną historią ks. Radziwiłła „Panie kochanku”.

Warsztaty prowadzili nauczyciele ZSP w Lublinie: p. M. Kierczuk-Macieszko (zajęcia z animacji), p. T. Kliczka (zajęcia plastyczne dla grupy młodszej młodzieży) i A. Mazuś (zajęcia dla grupy starszej z rysunku i malarstwa) oraz pracownicy Instytutu Sztuk Pięknych WA UMCS: p. T. Krzpiet (grupa rzeźbiarska) i p. B. Homziuk (grupy z rysunku).

Pobyt młodzieży zakończył się wernisażem prac powstałych podczas warsztatów, połączonych z pracami domowymi przywiezionymi przez uczestników. Wystawa początkowo w siedzibie ZSP (wrzesień) a następnie w siedzibie Stowarzyszenia będzie trwać cały rok, do następnych warsztatów, w kolejnej edycji czerwiec- sierpień 2016.

K.D.


issuu Katalog na issuu.com