1

Wystawa plakatów uczniów ZSP na KUL-u

Od 28 października do 14 listopada w Galerii 1 im. B. Słomki na Katolickim Uniwersytecie Jana Pawła II, obejrzeć można wystawę plakatów ze zbiorów Zespołu Szkół Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie.

Z A P R A S Z A M Y

Od lat 80. XX wieku plakat autorski stopniowo znikał z ulic polskich miast. Wydawało się, że ta forma graficzna, która może poszczycić się długą tradycją i wieloma osiągnięciami, zdezaktualizowała się i straciła rację bytu. Wyparta przez billboardy czy banery schroniła się w galeriach i zbiorach prywatnych. Wiele czynników wskazuje jednak na to, że to chwilowe załamanie. Plakat, jak żadne inne medium, stwarza bowiem przestrzeń dla osobistej wypowiedzi artystycznej.

Wśród młodzieży Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie cieszy się niesłabnącą popularnością. Na wystawie prezentowane są wybrane prace dyplomowe z lat 2008-2013 ze specjalności Reklama Wizualna wykonane przez pod opieką nauczycieli Anny Świerbutowicz-Kawalec, Roberta Wojniusza, Ryszarda Palucha, Andrzeja Mazusia i Małgorzaty Kierczuk-Macieszko.

Zgromadzone realizacje pokazują, że w warstwie treściowej młodzi artyści czerpią ze współczesności: obok tematyki kulturalnej, poruszają problemy społeczne. Różnorodność, wielowątkowość, aktualność, to cechy najlepiej oddające charakter ekspozycji.

Od strony formalnej materiał oparty jest na różnych, często przeciwstawnych założeniach estetycznych: od barwnych kompozycji wykonanych klasycznymi technikami malarskimi, przez szerokie wykorzystanie programów do komputerowej obróbki graficznej, fotografii, po lapidarny znak nakreślony linią czy plamą koloru. Dobór prac akcentuje żywiołowy temperament projektowy młodzieży. To wystawa ponad klasyfikacjami, czysta, żywa sztuka plakatu, która przemawia własnym, choć różnie modulowanym głosem.

Małgorzata Kierczuk-Macieszko