1

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Aktorzy z marionetkami na scenie. Kliknięcie w miniaturkę obrazka spowoduje wyświetlenie powiększonego zdjęcia.W tym roku mieliśmy okazję obejrzeć wyjątkowe  Jasełka jako teatr marionetek. Widowisko sceniczne  odbyło się 20 grudnia 2019 roku o godzinie 12.50 w auli szkolnej.

Lalki ożywione rękami naszych uczniów zagrały w spektaklu religijnym opartym na wydarzeniu narodzenia Jezusa. Narrację poprowadził Marcin Lisowski.

  1. Scenografię zaprojektowali i przygotowali uczniowie klas maturalnych: Anna Myszkowiak, Marcin Lisowski oraz Izabela Kryńska, Gabriel Talarek i Iga Śliwińska z Ic.
  2. Warsztaty lalkarskie, podczas których wszyscy aktorzy robili swoje marionetki prowadziła prof. Paulina Zarębska-Denysiuk.
  3. Scenariusz i reżyseria: Ewa Wrona
  4. Szczególne podziękowania dla prof. Krzysztofa Kijewskiego, prof. Wojciecha Korycińskiego, prof. Ryszarda Palucha, prof. Agnieszki Kasprzak, prof. Zdzisława Kwiatkowskiego, prof. Anna Łoś, prof. Marty Wasilczyk oraz Marii Osior (IVa) i Cezarego Stachury (IVa).

fot. Krzysztof Wereński

Opis alternatywny. Galeria składa się z siedemnastu plików graficznych.

W auli okna są zasłonięte bordowymi zasłonami. Na scenie wiszą anioły – praca dyplomowa z tkaniny artystycznej Katarzyny Szlachty oraz znajduje się scenografia do przedstawienia, m.in. pusty żłobek.

Jest dużo ludzi: dyrekcja, nauczyciele, zaproszeni goście i uczniowie. Panuje nastrój przedświąteczny. Część młodzieży siedzi na materacach blisko sceny. Pozostali siedzą na krzesłach na widowni.

Przemawiają: dyr Krzysztof Dąbek, uczennica ubrana w białą sutannę i obręcz z gwiazdą na głowie.

Ksiądz proboszcz Piotr Nowak czyta fragment Pisma Świętego. Obok niego stoją uczennice ubrane w białe sutanny i obręcze z gwiazdami na głowach, odświętnie ubrani, uczeń Tomasz Wesołowski i nauczyciel Waldemar Dziaczkowki.

Przedstawienie odbywa się przy wyłączonych światłach. Jedynie światła reflektorów oświetlają scenę. Jasełka wykonują uczniowie i nauczyciele (Ewa Wrona i Paulina Zarębska-Denysiuk), którzy poruszają marionetkami.

Pod przewodnictwem Waldemara Dziaczkowkiego chór wykonuje kolędy, przy akompaniamencie gitar, skrzypiec i bębnów. Dziewczęta ubrane są w białe stroje i obręcze z gwiazdami na głowach. Jest też dwóch chłopców.  

Kliknięcie w miniaturkę obrazka spowoduje wyświetlenie powiększonego zdjęcia.


Tegoroczne jasełka nawiązują do swoich początków, czyli do XIII wieku, kiedy to były widowiskiem kukiełkowym. To podobno św. Franciszek z Asyżu chcąc bardziej zrozumieć Żłóbek w Greccio (Jasełka). Kliknięcie w miniaturkę obrazka spowoduje wyświetlenie powiększonego zdjęcia.tajemnicę i atmosferę Bożego Narodzenia, w skalnej grocie w Greccio zrobił lalkę z gałganków, umieścił ją w żłóbku, sprowadził zwierzęta. W ten sposób chciał przybliżyć nastrój tych wydarzeń. Działanie takie można przyrównać do roli jaką pełniła w tamtym czasie sztuka sakralna, która dla ludzi nie umiejących czytać, przy pomocy różnych środków plastycznych, opowiadała ewangeliczne historie. Liczni wierni, którzy uczestniczyli w tym niezwykłym spotkaniu, w śpiewie i modlitwie odkrywali na nowo tajemnicę narodzin Jezusa. O pierwszych jasełkach w Greccio, w 1223 roku napisał brat Tomasz Celano w „Życiorysie pierwszym św. Franciszka z Asyżu”.

fot. Żłóbek w Greccio (Jasełka) 1297-1300 r. Giotto Bazykila Sw Franciszka (górny) Asyż

Ewa Wrona, Elżbieta Marut-Kargul


Bibliografia

  1. Bramińsk J., Jasełka [W:] Encyklopedia katolicka, t. VII , Lublin 1997, s. 1059-1060.
  2. Lepszy L., Jasełka [W:] Wielka encyklopedia powszechna, t. XXXI, Warszawa 1902, s. 690-691.

Źródło fot.

  1. Ryszard Paluch, Plakat, Zaproszenie na Jasełka
  2. Żłóbek w Greccio [W:] Wikipedia [on-line]. [dostęp 2019.12.13] https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BB%C5%82%C3%B3bek_w_Greccio