Zajęcia uczniów z klasy IA w Kazimierzu Dolnym
7 listopada 2014 r. klasa I a pod opieką wychowawcy oraz p. Alicji Kuśmierczyk, uczestniczyła w całodniowych zajęciach edukacyjnych zorganizowanych przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Spotkanie rozpoczął bogato ilustrowany wykład p. Roberta Szklarskiego na temat technik złotniczych. Następnie, młodzież podzieliła się na dwie grupy. Pierwsza pozostała w „Spichlerzu pod Żurawiem” i rozpoczęła warsztaty złotnicze prowadzone przez artystów plastyków, członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych.
Pan prezes Marcin Tymiński uczył techniki pracy w blasze (cięcia, wyginania, lutowania) na przykładzie kolczyków. Pan Andrzej Kupniewski, członek rady programowej, pracował z uczniami nad wykonaniem obrączek. Pan Robert Szklarski, wykładowca w prywatnej uczelni projektowania i wytwarzania biżuterii „Antidotum” w Warszawie, zaproponował zajęcia z repusowania – najstarszej, zaliczanej do najtrudniejszych technik złotniczych.
Równolegle, druga grupa poszła na spacer tematyczny poprowadzony przez edukatora muzealnego. Młodzież poznała główne zabytki miasta i ich historię, obejrzała zbiory zgromadzone w Kamienicy Celejowskiej oraz wystawię czasową „Dawni mistrzowie kolonii artystycznej w Worpswede” w Głównym Gmachu muzeum.
W otoczeniu prac, uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej dotyczącej genezy zjawiska kolonii artystycznych, historii i charakteru poszczególnych kolonii reprezentowanych na ekspozycji oraz środowisk artystycznych w nich działającym. Po części teoretycznej przystąpili do realizacji własnego obrazu inspirowanego pejzażem kazimierskim.
Po obiedzie, część uczestników warsztatów złotniczych wyruszyła szlakiem kultury żydowskiej w miasteczku. Zapadający zmrok pogłębiał klimat kirkutu i starej synagogi. Ostatnim puntem programu była prezentacja multimedialna w Gmachu Głównym MNKD o historii miejscowych Żydów.
Organizatorzy, a zwłaszcza uczniowie bogatsi o własnoręcznie wykonane precjoza złotnicze, byli bardzo zadowoleni z przebiegu i rezultatów warsztatów. Obie strony mają nadzieję, że będzie można je powtórzyć w niedalekiej przyszłości.
M. Kierczuk
fotografie: część złotnicza – M. Kierczuk; lekcja muzealna – Mariusz Janik
#gallery-1 { margin: auto; } #gallery-1 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 25%; } #gallery-1 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-1 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */