Uczniowie ZSP im. Norwida w Lublinie świętowali Dzień Patrona

Dzień Patrona24 września to wyjątkowa data dla uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie. Ten dzień jest obchodzony jako „Dzień Patrona”. Dlatego w piątek 23 września 2016 roku z okazji 195 rocznicy urodzin tego polskiego poety, dramatopisarza, prozaika i malarza odbyła się uroczystość w auli szkolnej. Na niej młodzież zaprezentowała specjalnie przygotowany program artystyczny inspirowany twórczością Norwida.

Cyprian Norwid, Katalog prac plastycznychRównież i tym razem biblioteka przyłączyła się do obchodów. Na wystawce książek poświęconych artyście można było m.in. zobaczyć „Katalog prac plastycznych Cypriana Norwida” opracowany przez Edytę Chlebowską.Publikacja została wyróżniona w kategorii „Edytorstwo” na XXI Targach Wydawców Katolickich.

E. K.

#gallery-1 { margin: auto; } #gallery-1 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 25%; } #gallery-1 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-1 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */


  1. Cyprian Norwid, Katalog prac plastycznych, t. 1 / oprac. E. Chlebowska. – Lublin: KUL,  2014. – 608 s.: il. ; 22 cm ISBN: 978-83-7306-673-1

Katalog prac plastycznych Cypriana Norwida obejmuje wszystko, co zostało przez twórcę Solo narysowane, namalowane lub wykonane jakąkolwiek techniką plastyczną, a zatem rysunki, akwarele, obrazy i studia olejne, ponadto prace graficzne, projekty rzeźbiarskie oraz prace medalierskie. Oprócz obiektów zachowanych zostały w nim uwzględnione i te, które uznano za zaginione, ale były reprodukowane za życia artysty lub po jego śmierci w wydawnictwach naukowych i albumowych, czasopismach i katalogach wystaw, oraz te, które znamy jedynie z tytułu lub choćby z drobnej wzmianki. Katalog obejmuje zarówno dzieła o niepodważalnych wartościach artystycznych, jak i pobieżnie wykonane szkice, w rodzaju rysunkowej notatki, a nawet zupełnie niepozorne „karteczki i złamki”, jak swe szkicowe drobiazgi określał Norwid.

Linki:

 




Wystawa Stanisława Bałdygi

Stanisław BałdygiWystawa grafiki Stanisława Bałdygi w 45-lecie jego pracy twórczej. Zapraszamy do 17 października 2016 roku od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00.

Wernisaż odbył się w dniu 22 września 2016 roku o godz. 15.00
w Zespole Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie.

Zapraszamy do obejrzenia relacji w Panoramie Lubelskiej (od 13 minuty).

 

Kadr z filmu opublikowanego w Panoramie Lubelskiej

W Panoramie Lubelskiej (od 13 minuty) relacja z wernisażu wystawy Stanisława Bałdygi z dnia 22.09.2016 r. w galerii ZSP w LublinieOd lewej Stanisław Bałdyga i Krzysztof Dąbek, dyrektor ZSP w Lublinie

Fotoreportaż z wernisażu

#gallery-2 { margin: auto; } #gallery-2 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 25%; } #gallery-2 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-2 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

Stanisław Bałdyga w 1965 r. ukończył Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie – Galeria Absolwentów Lubelskiej Szkoły Plastycznej. Przez wiele lat był nauczycielem naszej szkoły – Galeria Nauczycieli Lubelskiej Szkoły Plastycznej.




Historia z pierwszej ręki

Krzysztof Dąbek, dyrektor ZSP w Lublinie19 września odbyła się w naszej szkole uroczystość upamiętniająca 77 rocznicę agresji wojsk sowieckich na Polskę, połączona ze wspomnieniem o ostatnim żołnierzu „niezłomnym” – Józefie Franczaku, ps. „Laluś”. Prelekcję dla młodzieży prowadzili zaproszeni goście: dr hab. Marcin Kruszyński z lubelskiego oddziału IPN oraz Maria Futrzyńska (IIILO w Lublinie) i Anna Głowacka ( LO im. św. Jadwigi w Lublinie) – uczennice działające w Fundacji Niepodległości.

 Reprinty polskich gazetW rocznicę wybuchu II wojny światowej zaprezentowano reprinty1 polskich gazet pochodzące z kolekcji „Gazety Wojenne” z czasów największego i najkrwawszego konfliktu zbrojnego w historii. Na wrześniowej ekspozycji w bibliotece Zespołu Szkół Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie znalazły się: „Czas – 7” z 2.09.1939 r., „Ekspres Poranny” z 4.09.1939 r., „Kurier Poranny” z 5.09.1939 r. i „Ilustrowany Kuryer Codzienny” z 26.10.1939 r.

#gallery-3 { margin: auto; } #gallery-3 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 25%; } #gallery-3 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-3 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */


  1. Termin „reprint” został zaczerpnięty z języka angielskiego. Według Wielkiej Encyklopedii PWN oznacza przedruk (ponowny druk), reprodukcję publikacji będącą kopią dzieła wydrukowanego wcześniej. Słownik Języka Polskiego słowem „reprint” określa nowe wydanie książki będące wierną kopią oryginału, wykonane bez powtórnego składania tekstu.



Inauguracja roku szkolnego 2016-2017

Krzysztof Dąbek, dyr ZSP w LublinieNowy rok szkolny w Zespole Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie powitany został nie tyle słonecznie, co wręcz upalnie. Rzadko zdarza się, by pierwszy września był bardziej letni niż jesienny. Tylko liście opadłe z drzew wskazywały, że skończyły się wakacje. Już czas do szkoły!

Tego roku szkolna aula zapachniała świeżym drewnem, a to za sprawą wymiany parkietu w czasie wakacji. Spotkanie otworzył dyrektor szkoły Krzysztof Dąbek, który powitał młodzież, licznie przybyłych rodziców i pracowników szkoły. Szczególnie serdeczne słowa skierował do nowo przyjętych pierwszoklasistów i ich opiekunów. Wszystkim uczniom i nauczycielom życzył wielu sukcesów edukacyjnych w nowym roku szkolnym… Po uroczystości młodzież udała się na spotkania z wychowawcami klas.

E. K.

#gallery-4 { margin: auto; } #gallery-4 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 25%; } #gallery-4 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-4 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */




Wystawa naszej absolwentki Małgorzaty Wasilek

lasNiezależna Grupa Projektowa Piękno Panie zaprasza na wernisaż wystawy „LAS W NAS”, który odbędzie się 23.09.2016 r. o godz.19:00 w Galerii Piękno Panie przy ulicy Jezuickiej 17 w Lublinie.

Wystawa czynna do 14.10.2016 r.; wt.-czw. 15-17, pt .15-18. Dla grup możliwe także inne godziny zwiedzania po wcześniejszym ustaleniu terminu pod nr tel. 508-789-145 lub drogą mailową: piekno.panie@gmail.com. Wstęp bezpłatny.

Małgorzata Wasilek – urodzona w w Lublinie, rocznik 1991

Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie w 2012 roku ze specjalizacją reklama wizualna. Obecnie studentka grafiki na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie i jedna z najbardziej aktywnych artystek najmłodszego pokolenia w naszym mieście.

Sama przyznaje, że sztuką interesuje się od dziecka i szuka nowych form na wyrażenie swojej osobowości nie bojąc się wyzwań i kolejnych doświadczeń.

Zaangażowana w wiele artystycznych projektów miejskich takich jak „Miasto bez chmur”, gdzie 1w oparciu o marzenia i potrzeby mieszkańców prowadziła dialog z przestrzenią miejską i z mieszkańcami ulic. Współtwórczyni projektów i realizacji mozaikowych „Społecznej Pracowni Mozaiki” na osiedlu Słowackiego w Lublinie, na Pomniku Rodzina w Katowicach w ramach Katowice Street Art Festiwal. Twórczyni autorskich projektów podczas Nocy Kultury w Lublinie w 2015 r. („Więcej światła!” ), scenografii do wydarzeń kulturalnych dla dzieci i dorosłych, instalacji (stringart). Od 2014 roku współpracuje także z Niezależną Grupą Projektową Piękno Panie przy realizacji projektów i imprez artystycznych takich jak scenografia na ulicy Kowalskiej „Retromania” w Nocy Kultury (2016) czy projekt spoleczno-artsrtczny „Paździerz” (2014).

Małgorzata Wasilek ma na swoim koncie wystawy w Galerii Jednego Obrazu, w tym jedną indywidualną.

Inspiracją do jej prac jest natura, muzyka, podróze. Motywem przewodnim – geometria, a baczna obserwacja mikrokosmosu staje się jednocześnie próbą poszukania odpowiedzi na pytania egzystencjonalne.

„Las w nas” to pokazanie odnalezionych wewnątrz ludzkiej ucywilizowanej natury pierwotnych instynktów, powrotem do lasu – dzikiego, nieokiełznanego ale też tajemniczego i pełnego subtelnych tonów.

Wystawa jest podsumowaniem jej poszukiwań w technikach tradycyjnych takich jak linoryt, akwaforta czy sucha igła, ale i prezentacją efektów technik własnych, mieszanych i eksperymentalnych.


Źródło: WERNISAŻ WYSTAWY: Las w nas (2016-09-19) [W:] Wiadomości koziolek.pl [online]. [dostęp 2016.09.23] http://koziolek.pl/wernisaz-wystawy-las-w-nas,news,1139,334083.html




Warsztaty plastyczne z młodzieżą z krajów dawnego ZSRR

A. Kasprzak z młodzieżąW dniach 10 – 20 sierpnia odbyły się, jak co roku w tym czasie w naszej szkole, warsztaty plastyczne realizowane w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska o/Lublin. Uczestniczyło w nich 55 osób, uczniów szkół z Litwy (Wilno), Białorusi (Mińsk), Ukrainy (Żytomierz) i Rosji (Tiumeń).

Zajęcia prowadzone były przez nauczycieli naszej szkoły: p. M. Kierczuk-Macieszko (animacja), p. A. Kasprzak (rzeźba), p. A. Mazusia (rysunek, malarstwo), p. T. Kliczkę (rysunek i malarstwo) oraz nauczycieli akademickich związanych z ISP WA UMCS: p. B. Homziuka i K. Parafianowicza. W obecnym roku najważniejszą realizacją było wykonanie 3 dużych płaskorzeźb z portretowym ujęciem znanych postaci związanych z historią Polski – gen. W. Andersa, prezydenta R. Kaczorowskiego i kompozytora M. Ogińskiego. Wykonane jako modele w glinie, posłużą do odlewu, który udekoruje sale siedziby Stowarzyszenia w zabytkowej kamienicy na ul. Rynek 18 w Lublinie. Pozostałe prace powstałe podczas warsztatów plastycznych można zobaczyć również w tym miejscu, na ścianach sal Stowarzyszenia oraz w planowanym wydawnictwie podsumowującym tegoroczną imprezę.

#gallery-5 { margin: auto; } #gallery-5 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 25%; } #gallery-5 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-5 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */




Ginące zawody w lubelskim Skansenie

W niedzielę 4 września w lubelskim Skansenie odbyła się kolejna edycja organizowanych corocznie pokazów dawnych zawodów i umiejętności gospodarskich zatytułowanych „Ginące zawody”.

Nasza Szkoła kolejny raz wzięła udział w tym wydarzeniu, prowadząc pokazy i warsztaty prezentujące snycerstwo. Uczniowie drugiej klasy liceum pod opieką nauczyciela snycerstwa prowadzili zajęcia dla dzieci, w trakcie których maluchy mogły spróbować swoich sił w rzeźbieniu w drewnie.

Stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem i to nie tylko wśród dzieci. Być może wyrośnie kolejne pokolenie snycerzy.

pozdrawiam
Wojciech Koryciński

#gallery-6 { margin: auto; } #gallery-6 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 33%; } #gallery-6 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-6 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */




Młodzież z Sum uczestnikami warsztatów rzeźbiarskich

W dniach 6-16 czerwca 2016 r. grupa kilkunastu młodych artystów z Sum uczestniczyła w VI Międzynarodowych Rzeźbiarskich Warsztatach Artystycznych zorganizowanych przez Zespół Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie.

Śladecki Dariusz, Lublinianin na misjach w Sumach. Czas Solidarności 2016, nr 4, s. 34-36