Kurzątkowski Juliusz
(1888-1952)
Urodził się 5 grudnia 1888 roku w Radomiu, pedagog - plastyk.
Wydalony w 1905 r. za udział w strajku szkolnym z Radomskiego Gimnazjum Męskiego, ukończył w rodzinnym mieście Miejską Szkołę Handlową. Podjął studia artystyczne w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie, przerwane powołaniem do służby wojskowej, którą odbywał w 6 pułku grenadierów w Moskwie. Walczył na froncie austriackim; dostał się do niewoli. W obozach jenieckich przebywał do 1918 r.
Po zakończeniu wojny uczył rysunków i uzyskał uprawnienia pedagogiczne. W 1925 r. przeniósł się do Lubartowa. W 1926 r. uzyskał uprawnienia do nauczania w szkołach średnich ogólnokształcących i seminariach nauczycielskich. Przeniósł się do Lublina i do 1938 r. uczył w Seminarium Nauczycielskim Męskim. Po likwidacji podjął pracę w Liceum im. St. Staszica w Lublinie. Podczas okupacji uczył rysunku i techniki reklamy w szkołach lubelskich. W 1944 r. powrócił do pracy w Gimnazjum i Liceum im. St. Staszica, jako nauczyciel rysunku, a później również języka rosyjskiego. Od 1950 r. rozpoczął pracę w Państwowym Liceum Szkół Plastycznych w Lublinie.
Był wszechstronnie utalentowanym twórcą. Uprawiał z powodzeniem malarstwo, szczególnie akwarelę, grafikę, scenografię i lalkarstwo. Inspiracją była architektura, sceny o charakterze obyczajowym i reporterskim. Pracował społecznie w związkach pracy twórczej. Był członkiem Związku Polskich Artystów Grafików oraz współzałożycielem i prezesem Związku Artystów Plastyków w Lublinie.
Zmarł w 1952 roku w Lublinie.
Bibliografia:
• Juliusz Kurzątkowski (1888-1952) [W:] Nauczyciele I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie [online]. [dostęp 2011.12.22] http://szkola.kalinowka.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=257:rudolf-kochloeffel&catid=57:historia-szkoy&Itemid=80