Zajączkowski Adam

(1877—1942)

Urodził się w 1877 roku, malarz, scenograf, pedagog, wydawca, redaktor, publicysta. Studiował malarstwo w Akademii Krakowskiej, a także w różnych zachodnich ośrodkach sztuki. Związany był z kręgiem malarzy skupionych wokół Józefa Mehoffera.

Jako legionista i uczestnik wojny z bolszewikami w 1920 r. zyskał miano Zagończyka. Z wojny powrócił z Krzyżem Virtuti Militari.

Do Lublina przybył już jako major w końcu 1. 20. wraz z Ludwiką Mehofferową i prowadził założoną tu przez nią Wolną Szkołę Malarstwa i Rysunku, w której uczył grafiki, scenografii i kostiumologii. Po śmierci L. Mehofferowej (1930) wspólnie z dyr Janiną Miłosiową kierował placówką, gdzie uczył kostiumologii.

W Lublinie poświęcił się głównie pracy wydawniczej, publicystycznej i pedagogicznej. Cieszył się poważaniem i autorytetem moralnym w środowisku. W styczniu 1933 r. powstał w Lublinie Syndykat Dziennikarzy Lubelskich i jemu powierzono funkcję prezesa.

Z powodu wieku w 1939 r. nie został zmobilizowany, ale podjął marsz w kierunku broniącej się we wrześniu stolicy.

Zmarł w 1942 roku

Bibliografia:

• Notka biograficzna [W:] LUBLIN PAMIĘĆ MIEJSCA [online]. [dostęp 2011.12.12] http://tnn.pl/pamiejs.php?kat=390&ida=25

• Doroszewski J., Szkolnictwo miasta Lublina w latach 1918-1939. Lublin, 2004, s. 135-136

Galeria Absolwenta

Kliknięcie w miniaturkę obrazka spowoduje wyświetlenie powiększonego zdjęcia.

fot.1

Podpisy zdjęć:

• fot. 1 - Nauczyciele i uczniowie W.S.M.i R., czerwiec 1939 r. Od lewej siedzą: Adam Zajączkowski, Dyrektor J. Miłosiowa, Zenon Kononowicz; źródło: Archiwum ZSP w Lublinie
dodano wpis: 2012.02.28

| Powrót do strony głównej PLSP w Lublinie|