Murak Teresa

Teresa MurakAbsolwentka - 1969 r.

Urodziła się w 1949 r. na Lubelszczyźnie. W latach 1969 – 1970 studiowała historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1970 - 1976 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, początkowo pod kierunkiem Tadeusza Dominika, a później Jana Tarasina, u którego obroniła dyplom.

Realizacje Teresy Murak powstają w obszarze zderzenia sztuki ziemi i performance. Zajmuje się także rysunkiem, malarstwem i instalacją.

Wiosną 1972 roku wyhodowała swoje pierwsze dzieło sztuki – "Pierwszy zasiew". Inspirując się powstającymi wówczas performance, interwencjami, akcjami i instalacjami, tworzyła sztukę opartą na współuczestnictwie w naturze, posługując się tworzywami, które można określić, jako naturalne: rosnącymi roślinami, zaczynem chlebowym, ziemią i ręcznie wykonanym papierem. Rytuały płodności, wykorzystywanie przez artystkę jej ciała (płaszcz z rzeżuchy prezentowany w formie "Procesji", 1974) lub ciał innych kobiet (13 fragmentów zasiewu rzeżuchy rozłożone na kobiecym ciele, jako symbole cyklów płodności w pracy "Kalendarz kobiety", 1976).

W jej twórczości pojawiają się także fragmenty codzienności, jak zniszczone ścierki ("Ścierki Wizytek", 1988), czy wymieciony ze starego domu kurz, z którego powstaje rzeźba (Czas kontaktu, 1985).

Sztuka Murak przepełniona jest mistycyzmem i sacrum pierwotnych rytuałów, które artystka łączy z wiejską obrzędowością katolicką ("Dywan Wielkanocny", 1974).

Artystka aktywizuje również przestrzeń najbliższą sobie – w ramach projektu "Dzieła lęgną się w szczelinach rzeczywistości" (2003-2004) zasiała polskie kwiaty i zboża w różnych miejscach Warszawy.

W 2005 roku jej wieloletnia, oryginalna działalność artystyczna uhonorowana została prestiżową nagrodą im. Katarzyny Kobro.

Dnia 29.10.2012 roku artystka przeprwadziła warsztaty z uczniami ZSP z Teresą Murak w galerii ZSP w Lublinie.

Bibliografia:

• Ryczkowska M., Teresa Murak [W:] Otwarte Archiwum [on-line]. [dostęp 2011.07.12] http://www.openarchive.pl/Teresa_Murak-ar-4.html

Linki zewnętrzne:

• Teresa Murak [W:] Wikipedia wolna encyklopedia [on-line]. [dostęp 2011.07.12] - link do strony www wikipedia

• Warsztaty uczniów ZSP z Teresą Murak [online]. [dostęp 2015.12.12] - link do strony www ZSP w Lublinie

Galeria Absolwenta

Kliknięcie w miniaturkę obrazka spowoduje wyświetlenie powiększonego zdjęcia.

fot.1

fot.2

fot.3

Podpisy zdjęć:

• fot. 1 - Performance w plaszczu z rzezuchy, 1974/ 2006, foto: Carsten Hense; źródło: IDEAL CITY INVISIBLE CITIES [on-line]. [dostęp 2011.07.12] http://www.idealcity-invisiblecities.org/pl/264/
  • fot. 2 - Teresa Murak (z prawej) w trakcie tworzenia rzeźby; źródło: IDEAL CITY INVISIBLE CITIES [on-line]. [dostęp 2011.07.12] http://www.idealcity-invisiblecities.org/pl/242/
  • fot. 3 - Rzeźba dla Zamościa. Rzeźba dla Ziemi. Projekt w procesie. Osiem i pół. Miasto idealne. Hyzop – partytura na czas i miejsca, 2006 ziemia, kwiaty, plexi, foto: Krzysztof Zieliński; źródło: jw.
aktualizowano wpis: 2016.09.22

| Powrót do strony głównej PLSP w Lublinie|