Stachyra Michał

Absolwent - 2001 r.

Urodził się w 1981 r. w Lublinie. Absolwent szkoły muzycznej pierwszego stopnia w Lublinie. Absolwent liceum plastycznego w Zespole Szkół Plastycznych w Lublinie w 2001 roku. Absolwent malarstwa z pracowni prof. Jacka Wojciechowskiego na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie.

Artysta, aktywista, społecznik, kurator, performer, autor instalacji, obiektów, filmów wideo, fresków, muzyk, perkusista. Czynny artystycznie od 20 lat.

Założyciel Fundacji KZMRZ. Organizator koncertów, przedstawień teatralnych, festiwali artystycznych, muzycznych, wystaw, happeningów. Realizuje projekty z dziećmi, młodzieżą i osobami wykluczonymi. Od trzech lat prowadzi darmowe warsztaty artystyczne dla dzieci z Kazimierza.

Twórca galerii sztuki współczesnej w gminnej szkole podstawowej nazwanej ŁĄCZNIK KULTURY.

Pomysłodawca i kurator pierwszego w Kazimierzu Dolnym Szlaku Rzeźby Współczesnej, zapraszając do projektu najważniejszych polskich artystów.

Założył pierwszą w mieście Jadłodzielnię, ogólnodostępna lodówkę zapraszając do współpracy lokalnych przedsiębiorców. Organizuje akcje charytatywne dla domów dziecka. Opiekuje się osobami bezdomnymi. Organizuje spotkania dla mieszkańców w formie Otwartej Kolacji na kazimierskim rynku.

Pomysłodawca, kurator i koordynator projektu NOW ART INTERVENTIONS, cyklu wydarzeń artystycznych różnych dziedzin sztuki skupionych wokół trzech instalacji Szlaku Rzeźb w Kazimierzu Dolnym.

Pomysłodawca projektu EXCLUDED mającym na celu angażowanie wykluczonych alkoholików w działania artystyczne.

Jako prezes Fundacji KZMRZ zainicjował współpracę z takimi instytucjami jak MOCAK Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Krakowie, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Centrum Kultury w Lublinie, Lubelski Teatr Tańca, Fundacja Propaganda, Fundacja Banina, Zamek Bełżyce, GZS w Kazimierzu Dolnym, UMCS, ASP Warszawa, Dom Kultury w Nałęczowie i wiele innych.

Na potrzeby swoich projektów artystycznych wciela się w fikcyjne role. Był już między innymi: fińskim archeologiem, Vice Misterem w konkursie na Najprzystojniejszego Studenta Lublina, antyterrorystą, kuratorem Pielgrzymki przez sztukę, twórcą poradni psychologicznej dla artystów czy Mickiem Coxem, znanym amerykańskim muzykiem. Innym razem tworzy instalacje wykorzystując różne media.

Jego sztuka dotyka rozmaitych problemów socjo-kulturowych. Interesują go zagadnienia związane ze sztuką, edukacją, wykluczeniem, podziałem ról społecznych, a także historyczne interpretacje.

Najważniejsze wystawy i realizacje Stachyry to konkurs Spojrzenia w Narodowej Galerii Zachęta w Warszawie, Wystawa zbiorowa Mobility w Narodowej Galerii w Pradze w Czechach. Udział w wystawie podsumowującej współczesne polskie malarstwo pod tytułem Malarstwo XXI wieku w Polsce w Zachęcie, w Warszawie, czy też performance jako Mike Cox w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Realizator blisko tysiąca murali dla takich firm jak CD Projekt, Philip Morris, Dom Development czy Ghelamco.

Perkusista w utworach do serialu „KRÓL” dla Canal +.

Obecnie mieszka i pracuje w Kazimierzu Dolnym.

Galeria Absolwenta

Kliknięcie w miniaturkę obrazka spowoduje wyświetlenie powiększonego zdjęcia.

fot.1

fot.2