Urban Mniszkowa Maria

(1929—2000)

Urodziła się w 1929 roku w Siemierzu. Malarka. Absolwentaka w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku w Lublinie. Była członkiem ZPAP. Uprawiała malarstwo sztalugowe oraz ścienne, współpracowałaz Wydawnictwem Lubelskim. Jej twórczość jest najbardziej znana z wydawanych w latach 80-tych kalendarzy i pocztówek z reprodukcjami portretów dzieci o dużych, czarnych oczach oraz okrągłych buziach. Prof. Tibor Csorba powiedział o jej malarstwie: "Twórczość Marii Urban-Mieszkowskiej posiada wszelkie po temu walory, aby się stała bliska nam dzisiejszym. Wiemy jak jest rzeczą niezwykłą wybrać spośród tysiąca jeden mikroświat, przysiąc mu wierność i ją dotrzymać w swym umiłowaniu". Artystka związana była z Lublinem, w roku 1986 otrzymała tytuł Lublinianki Roku.

Zmarła w 2000 roku w Lublinie

Bibliografia:

• URBAN-MIESZKOWSKA Maria...[W:] artinfo.pl [online] [dostęp 2012.05.15] www.artinfo.pl/?pid=artists&id=106176&lng=1

Galeria Absolwenta

fot.1

fot.2

fot.3

fot.4

Podpisy zdjęć:

• fot. 1 - Maria Urban-Mieszkowska
  • źródło fotofrafii: Ewa Czerwińska, Maria, jej dzieci i lalki [W:] Kurier Lubelski [online] [dostęp 2012.05.15] http://www.kurierlubelski.pl/artykul/267440,maria-jej-dzieci-i-lalki,1,2,id,t,sm,sg.html#galeria-material
dodano wpis: 2012.05.15