17 września 2014 – rocznica ataku ZSRR na Polskę

Dnia 17 września odbyła się w szkole sesja historyczna poświęcona rocznicy wydarzeń z września 1939 roku.

Płk Ryszard Rokicki – uczestnik walki obronnej  Lublina we wrześniu 1939

Na uroczystość przyszli zaproszeni goście, którzy pamiętają wydarzenia z tamtych lat: Pani Krystyna Mateuszuk ze Związku Sybiraków oraz Pan płk Ryszard Rokicki, który we wrześniu 1939 roku walczył w obronie Lublina.

Uroczystość rozpoczęła się od okolicznościowego przemówienia Pana Dyrektora Krzysztofa Dąbka, podkreślającego wagę słów takich jak: pamięć, patriotyzm i ojczyzna. Następnie w swoim wystąpieniu pani Mateuszuk czytała swoje wiersze, będące zapisem jej przeżyć z lat wojny i z czasów wywózki na Syberię. Podsumowaniem tej części sesji była prezentacja multimedialna przedstawiająca sceny z XIV Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku, w którym uczestniczyła liczna grupa młodzieży i nauczycieli z naszej szkoły.

Ważną częścią spotkania było wystąpienie Pana Ryszarda Rokickiego. Opowiedział on o swojej służbie we wrześniu 1939 roku, o bombardowaniu Lublina 9 września, o walkach na Lubelszczyźnie. Spotkanie z panem pułkownikiem Rokickim zrobiło ogromne wrażenie na słuchaczach. Była to dla nas prawdziwa lekcja historii, ważna tym bardziej, że opowiedziana przez świadka tamtych strasznych dni.

Krystyna Mateuszuk ze Związku Sybiraków

Sesje przygotowali nauczyciele: Anna Giecko i Ewa Wrona.

Tekst: Ewa Wrona
Zdjęcia: Krzysztof Wereński