VIII Międzynarodowe Biennale „Portret Rodzinny” 2013

Stowarzyszenie Lubelski Plastyk Stowarzyszenie Lubelski Plastyk        

Powitanie gości przez dyr Krzysztofa Dąbka

29 kwietnia w siedzibie Zespołu Szkół Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie odbyła się uroczystość wręczenia nagród, połączona z otwarciem wystawy pokonkursowej VIII Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Biennale „Portret Rodzinny” 2013.

Powitanie gości przez dyr Krzysztofa Dąbka

W obecnym roku szkolnym, organizatorem tej zasłużonej dla edukacji artystycznej imprezy był Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Edukacji Artystycznej oraz Stowarzyszenie Lubelski Plastyk i ZSP im. C. K. Norwida w Lublinie.

W obecnej edycji udział wzięli młodzi artyści w wieku od 15 do 20 lat, reprezentujący szkoły artystyczne oraz inne szkoły i instytucje kultury z Polski, Ukrainy, Litwy, Białorusi i Bułgarii. Wiele prac zostało nadesłanych także jako prace indywidualne, ponieważ konkurs miał charakter otwarty. W sumie zarejestrowanych zostało 675 prac autorów z szkół od poziomu gimnazjalnego, po studentów wyższych uczelni. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że niektóre nadesłane prace tworzyły cykle, można mówić o prawie 700 nadesłanych obiektach reprezentujących różne dziedziny sztuk wizualnych, w tym także filmy i animacje. Inaczej, niż w poprzednich edycjach, w tym roku jury nie wyróżniło ani nie nagrodziło fotografii, choć III nagrodę i wyróżnienie otrzymała animacja pt. „Pentliczek”.

Starszy wizytator CEA W. Myjak

Uroczystość otwarcia wystawy pokonkursowej, połączoną z wręczeniem nagród i podsumowaniem konkursu odbyła się w szkolnej auli w obecności zaproszonych gości. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Edukacji artystycznej reprezentował starszy wizytator CEA, p. W. Myjak. Obecna była także p. J. Kiszczak, obecnie emerytowany starszy wizytator CEA, która przez wiele lat wspomagała dyrektorów poprzednich kadencji – p. A. Krasowskiego i p. K. Głowniak w organizacji i przygotowaniu poprzednich siedmiu edycji konkursu. Wśród obecnych gości znajdowali się także przedstawiciele lubelskich instytucji rządowych, samorządowych i kurii metropolitalnej, w związku z przyjętym patronatem honorowym konkursu: lubelski wicekurator oświaty p. A. Dudek-Janiszewska – reprezentująca wojewodę lubelskiego i lubelskiego kuratora oświaty, p. Dariusz Ciężak – reprezentujący marszałka województwa lubelskiego, p. M. Jarosiński reprezentujący prezydenta m. Lublin oraz ks. prałat R. Lis w imieniu ks. abpa S. Budzika. Odczytanie listy laureatów juryMieliśmy także okazję gościć przedstawicieli środowiska uniwersyteckiego KUL, UMCS oraz wybitnego polskiego artystę, osiadłego w USA, p. prof. J. Kapustę, który przyjął zaproszenie na naszą uroczystość, niejako wieńcząc w ten sposób jesienny program Galerii Pieńków „Mistrz i uczniowie”, w którym pierwsze miejsce zajęła Viktoria Valverde, uczennica klasy maturalnej Liceum Plastycznego.

Po okolicznościowych przemówieniach zaproszonych gości, nastąpiło odczytanie przez komisarza konkursu, p. A. Kuśmierczyk, protokołu z przebiegu prac jury oraz wręczenie nagród, które zostały odebrane przez laureatkę I nagrody, uczennicę ZPSP w Krakowie, p. S. Zawiłą oraz przez uczennicę ZSP w Bielsku-Białej, p. M. Kufel. Nagrody wręczył przewodniczący jury, prorektor ASP im. Jana Matejki w Krakowie, prof. J. Tutaj. Krótkie wystąpienie p. J. Kapusty, nawiązujące dowcipnie do jego własnych doświadczeń w artystycznych konkursach, zakończyło tą część uroczystości.

Artystycznym interludium stał się także spektakl pt. „Sceny z życia rodzinnego”, przygotowany przez uczniów ZSP, pod kierunkiem nauczyciela j. polskiego, p. A. Stefańczyk. Prawie godzinny spektakl, oparty na tekstach biblijnych, dramatach Witkacego, Zapolskiej i Mrożka spotkał się z długotrwałym aplauzem zgromadzonej publiczności. zobacz fragment spektaklu film (8:11 min.) ; zobacz cały spektakl film (53:47 min.).

Uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej

Oficjalne otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się w Szkolnej Galerii, gdzie zostały wyeksponowane prace nagrodzone i wyróżnione. Pozostała część ekspozycji mieści się w dolnym holu szkoły. W ten sposób do końca maja wszyscy zainteresowani, będą mogli obejrzeć pełen zestaw 135 prac wybranych przez jurorów na wystawę pokonkursową. Ta część uroczystości została uzupełniona poczęstunkiem, którego kulminacyjnym momentem był podział reprezentacyjnego, okolicznościowego tortu przygotowanego specjalnie na wernisaż.

Ostatnim akcentem tego długiego dnia, był wykład prof. J. Kapusty w szkolnej auli dla zainteresowanych nauczycieli i uczniów. Znakomity polski artysta, na co dzień mieszkający w Stanach Zjednoczonych, zaprezentował w formie wykładu – wystąpienia ilustrowanego prezentacją, swoją drogę artystyczną, a w szczególności swoją twórczość graficzną, jako ilustrator ważnych gazet na rynku amerykańskim („New York Times”) i polskim („Rzeczpospolita”) a także jako odkrywca K-dronu. Prezentacja artysty cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, tym bardziej, że nie na co dzień możemy bezpośrednio spotkać się z osobowością takiego formatu.

image_pdfimage_print