Wystawa prac uczniów ZSP w WBP

Galeria WBP  przy ul. Narutowicza 4 w Lublinie
Wystawa czynna do 26.10.2015
Wstęp wolny

Wystawa prac uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. C. K. Norwida w przestrzeni wystawowej Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, związana jest z jubileuszem 85–lecia ZSP, obchodzonym w październiku bieżącego roku. Cykl wystaw w miejscach związanych z ośrodkami kultury, sztuki, edukacji – szczególnie ważnych dla naszej szkoły – ma swoją najbogatszą reprezentację właśnie w przestrzeniach dużej Sali ekspozycyjnej Biblioteki, w roku 2011 już goszczącej prace 4 uczennic – stypendystek MKiDN.

Obecnie duża wystawa prac uczniów ZSP oparta jest przede wszystkim na realizacjach dyplomowych specjalności reklama wizualna i formy użytkowe: snycerstwo i tkanina artystyczna. Prace, które powstały w ostatnich latach pod kierunkiem doświadczonych nauczycieli, są podsumowaniem kilkuletniej edukacji artystycznej w zawodzie „plastyk” i mogą być przykładem tego, w jaki sposób realizowana jest koncepcja alternatywnej edukacji, już na poziomie uczniów szkół średnich łącząca wysoki poziom warsztatu, ze świadomością plastyczną porównywalną z pracami studentów Akademii.

Zwraca uwagę wielorakość technik, różnorodność skali, dojrzałość potraktowania tematu, będąca często wynikiem osobistych emocji i bezpośredniego doświadczenia. Niejednokrotnie są to prace na pograniczu różnych dziedzin, przełamujące tradycyjne schematy dyscyplin sztuki, łączące różne materiały i prowokujące różne doświadczenia wizualne (prace z tkaniny artystycznej, snycerstwa). Nie zabrakło także prac, które w sposób osobisty ustalają relacje między obrazem, a tekstem, literackim komunikatem, w sposób szczególny widoczny w projektach plakatów, wydawnictw, autorskich książek.

Obecnie szkoła jest w szczególnym momencie swojej historii: wprowadzane są nowe przedmioty artystyczne oraz nowe specjalności i specjalizacje w kształceniu zawodowym. Wynika to min. z faktu wprowadzenia nowej podstawy programowej kształcenia artystycznego, jak i z konieczności dostosowania artystycznej edukacji, do oczekiwań potencjalnych kandydatów i wymagań związanych z kontekstem rozwoju współczesnej cywilizacji medialnej.

Równowaga między tradycją i nowoczesnością będzie w następnych latach kształtować koncepcje artystycznej edukacji. Dzięki pracy pokoleń nauczycieli i ich wychowanków, sukcesom w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach, przeglądach, plenerach, „Lubelski plastyk”, także w następnych latach będzie jedną z wyróżniających się szkół plastycznych na mapie regionu i Polski.

Krzysztof Dąbek
Dyrektor ZSP w Lublinie