Andrzejki 2013

Andrzejki 2013Samorząd Uczniowski ZSP Samorząd Uczniowski ZSP

W czwartek 28 listopada odbyły się w naszej szkole Andrzejki pod znakiem literatury romantycznej. Do magicznego lasu, w który tej nocy przemieniła się aula, zawitały świtezianki, Balladyny, nimfy, elfy, zjawy, duchy i inne postacie z twórczości okresu romantyzmu. Pojawili się również wytworni dżentelmeni i piękne damy w strojach wprost z XIX wieku.

Andrzejki 2013Jak to na Andrzejkach, nie mogło zabraknąć też Cyganek, wróżek i wróżbitów, którzy niestrudzenie przepowiadali naszym gościom ich przeznaczenie, imiona ukochanych czy przyszłe zawody. W tym roku zakres wróżb został wzbogacony o dodatkowe, prowadzone dla wielu osób naraz – poczynając od klasycznego lania wosku i lubianego przez wszystkich ustawiania butów, po obieranie jabłek w celu uzyskania jak najdłuższego obierka.

Pomiędzy tańcami (przy największych hitach, które przygotował nasz wspaniały, niezastąpiony DJ – Diana Górniak Abou Aisha) i wróżbami nie obyło się też bez rzeczy charakterystycznej dla epoki romantyzmu, czyli pisania poematu! Każdy z obecnych mógł współuczestniczyć w tworzeniu tego dzieła. ANDRZEJKI 2013
Nasza radosna twórczość zaczynała się od słów: „Dziś Andrzejki są w Plastyku, postaci przyszło bez liku! I nim nowy dzień nastanie, bohaterowie literatury romantycznej odbędą spotkanie.” W odpowiedzi na wstęp każda postać miała za zadanie przedstawić się i powiedzieć coś o sobie. Pojawiały się wypowiedzi iście natchnione: „Jestem pomiędzy światami, jako żywa nie dotknęłam ziemi, a teraz, po śmierci, jako zjawa nie dotknę Nieba”. Inni stawali na artystycznych wyżynach rymowania: „Jestem zjawą czarodziejską, choć także uwodzicielską. Jeszcze się spotkamy rozdrapywać stare rany”. Niektórzy spoglądali na siebie z prawdziwą romantyczną melancholią: „Jam jest Gusław – pustelnik, którego nikt nie kocha i nie rozumie. Niech ten Bóg da mi w końcu rząd dusz…”. Niektórzy zaś traktowali swojego bohatera z przymrużeniem oka: „Jestem Adam Mickiewicz, ale uderzyłem się w głowę i nie umiem rymować”. Efekt końcowy naszego wiersza będzie można przeczytać w najnowszym numerze „Ramoty” (Andrzejkowy Poemat Romantyczny)

Oczywiście, podczas imprezy odbył się również konkurs na najlepsze przebranie. Jury, składające się z członków rady Samorządu Uczniowskiego oraz Pani Profesor Anny Łoś i Pani Profesor Agnieszki Kasprzak, miało wyjątkowo trudne zadanie, lecz po długich naradach postanowiło przyznać następujące nagrody:

• I miejsce dla Nikoli Góral z klasy 6B, za rewelacyjny i dopracowany w każdym calu strój panny młodej;
  • II miejsce dla Aleksandry Dumy z klasy 3A, za postać Świtezianki ze wspaniałym warkoczem sięgającym ziemi;
  • III miejsce dla Zuzanny Stanuch z klasy 3A, za niesamowitą postać Telimeny otoczonej mrówkami.

Gratulujemy! A wszystkim obecnym dziękujemy za przyjście i wspólną zabawę oraz serdecznie zapraszamy na przyszłoroczne Andrzejki!

Oliwia Dryło, 3b