„Lato z Polską” w ZSP

W dniach 28 czerwca – 8 lipca 2019 r. w szkolnych pracowniach odbywały się Kolonie artystyczne jako warsztaty plastyczne młodzieży z Rosji, Białorusi, Litwy, Ukrainy, organizowane w ramach akcji „Lato z Polską”, wspólnie ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska o/Lublin i ZSP im. C. K. Norwida w Lublinie. Przedsięwzięcie współfinansowane jest w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

W tym roku, z racji obchodów 450 – rocznicy uchwalenia aktu Unii Lubelskiej, wiodącym motywem było wykonanie w pracowniach rzeźbiarskich, pod kierunkiem p. A. Kasprzak i T. Krzpieta (grupa zaawansowana i początkująca), nauczycieli rzeźby w ZSP i ASP w Warszawie, wizerunków historycznych postaci związanych z tymi wydarzeniami: przede wszystkim dużej płaskorzeźby przedstawiającej Zygmunta Augusta (autorką jest p. Wioletta Nesterczuk – obecnie studentka ASP im. J. Matejki w Krakowie, uczestniczka wcześniejszych warsztatów plastycznych, pochodząca z Ukrainy) oraz 9 miniatur rzeźbiarskich, przedstawiających władców dynastii Jagiellonów zasiadających na tronach Królestwa Polskiego, Księstwa Litwy i Królestwa Węgier, wykonanych przez młodzież z Mińska. Grupa zaawansowana wykonała także popiersie marszałka Andrzeja Stelmachowskiego. Pozostałe zajęcia plastyczne prowadzili nauczyciele ZSP, p. M. Kierczuk – Macieszko (animacja) i p. T. Kliczka (rysunek i malarstwo) oraz artysta malarz p. B. Homziuk (rysunek i malarstwo w grupie starszej).

Rezultaty pracy młodzieży będzie można obejrzeć w siedzibie Stowarzyszenia Wspólnota Polska, jesienią bieżącego roku.