Wizyta klasy 2a na Majdanku

Uczniowie z klasy 2a na tle pomnika w muzeum na Majdanku. Kliknięcie w miniaturkę obrazka spowoduje wyświetlenie powiększonego zdjęcia.18.06.2021 roku klasa 2a, wraz z wychowawczynią Ewą Wroną, zwiedziła muzeum na Majdanku.

Na początku przewodniczka opowiedziała nam o powstaniu obozu koncentracyjnego, następnie przeszliśmy tzw. czarną drogą, którą wchodzili do obozu nowoprzybyli więźniowie. Prowadziła ona do sektora drugiego, w którym znajdowały się łaźnie i komory gazowe. Poznaliśmy tu historię obozu na Majdanku oraz innych obiektów z terenu Lublina, związanych z męką ofiar III Rzeszy Niemieckiej.

Wystawa pt. „Shrine”, instalacja artystyczna w muzeum na Majdanku. Kliknięcie w miniaturkę obrazka spowoduje wyświetlenie powiększonego zdjęcia. Na wystawie pt. „Shrine” zobaczyliśmy instalacje artystyczne, upamiętniające ofiary tego miejsca. Ogromne wrażenie zrobił na nas barak, w którym znajdowały się buty Żydów, zamordowanych podczas akcji „Reinhardt”. Po wyjściu z baraku, w ciszy,  udaliśmy się do ostatniego budynku w sektorze drugim. Dzięki wystawie, która się tam znajdowała, dowiedzieliśmy się więcej o życiu codziennym przebywających tu osób, a także wysłuchaliśmy fragmentów ich poruszających historii i zobaczyliśmy nieludzkie warunki, w jakich mieszkali i pracowali więźniowie. Przewodniczka opowiedziała o ich wyczerpującym harmonogramie dnia oraz ucieczkach i tym,  jak próbowano im zapobiec.

Ostatnim odwiedzonym przez nich budynkiem było krematorium. Tu na wejściu widać stół do sekcji zwłok,  usłyszeliśmy też o masowych egzekucjach i o przedwojennych losach pracowników obozu.  Po wyjściu z budynku przewodniczka opowiedziała nam o ich masowej egzekucji z dni 3, 4 i 5 lipca 1942 roku podczas wspomnianej wcześniej akcji „Reinhardt”.

Na koniec przeszliśmy pod trzecią część Pomnika Walki i Męczeństwa. Zobaczyliśmy tam potężną ilość ludzkich prochów,  złożonych pod symboliczną,  półkolistą kopułą.

Zasieki druciane w muzeum na Majdanku. Kliknięcie w miniaturkę obrazka spowoduje wyświetlenie powiększonego zdjęcia.„Nie bądź obojętny, bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzycie jak na was, jak na waszych potomków, jakieś Auschwitz nagle spadnie z nieba” – mówił Marian Turski w 75.rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz.

Zwiedzając to wyjątkowe miejsce, poznaliśmy realia życia więźniów – ofiar hitlerowskiej machiny śmierci.

Była to jednak 3-godzinna lekcja nie tylko historii, ale też czas refleksji nad dobrem i złem w świecie nam współczesnym, bo – jak się dowiedzieliśmy – skoro budzący postrach kierownik komanda, zajmującego się paleniem ludzkich zwłok, Erich Muhsfeldt przed wojną był piekarzem, a znana ze swej bezwzględności Hermina Braunsteiner, która osobiście torturowała i uczestniczyła w zamordowaniu tysięcy kobiet i dzieci – była pielęgniarką, to trudno nie zadać sobie pytania, o granice, które ci ludzie krok po kroku w sobie przekroczyli…

Przed powrotem zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie przy cytacie, nad którym dyskutowaliśmy:  „Los nasz dla was przestrogą”.

Jadwiga Konopka, klasa 2a

fot. Ewa Wrona